Tax Alert nr 63/2018

Przypominamy, że od 1 lipca br. wszyscy przedsiębiorcy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych będą zobowiązani do przesyłania na żądanie organów podatkowych następujących rodzajów struktur JPK:

  • JPK_FA (faktury sprzedaży VAT),
  • JPK_KR (księgi rachunkowe),
  • JPK_MAG (magazyn), jeżeli podmiot prowadzi gospodarkę magazynową,
  • JPK_WB (wyciąg bankowy).

Jeżeli podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych wówczas będzie musiał przedstawić

  • JPK_PKPIR (podatkowa księga przychodów i rozchodów)

albo

  • JPK_EWP (ewidencja przychodów).

Chociaż nie wynika to wprost z przepisów, zgodnie z prezentowanym przez organy podejściem pojęcie „podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych” dotyczy wyłącznie podatników, którzy prowadzą w formie elektronicznej księgi rachunkowe, PKPiR albo ewidencję przychodów.

Zalecamy dostosowanie swoich systemów księgowych do powyższych zmian.

Dotychczas tzn. od 1 lipca 2016 r. do przekazywania powyżej wskazanych struktur JPK na żądanie organów zobowiązani byli tylko „duzi” przedsiębiorcy, czyli Ci którzy zobowiązani byli do składania JPK VAT od 1 lipca 2016 r.

Pobierz plik

W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00, (email: biuro@itadp.pl).

Tax Alert nr 62/2018

wtorek, 05.06.2018

Więcej...

Tax Alert nr 61/2018

poniedziałek, 04.06.2018

Więcej...

Tax Alert nr 60/2018

wtorek, 29.05.2018

Więcej...