Tax Alert nr 55/2017

15 maja b.r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę (sygn. akt II FPS 1/17) odnośnie objęcia zakresem obowiązywania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przekształceń z udziałem spółki jawnej.

Sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej wydanej na wniosek spółki akcyjnej, którą zamierzano przekształcić w spółkę jawną. W wyniku przekształcenia cały majątek spółki akcyjnej miał się stać majątkiem spółki jawnej. Wnioskodawca uznał wobec tego, że przekształcenie nie będzie opodatkowane PCC.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się zarówno Minister Finansów, jak i sąd administracyjny I instancji. Dodatkowo, w trakcie postępowania przed powstała wątpliwość, czy polski ustawodawca miał prawo objąć podatkiem od czynności cywilnoprawnych przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę jawną, w zgodzie z regulacjami wspólnotowego.

Wątpliwość została rozstrzygniętą przez Naczelny Sąd Administracyjny na korzyść fiskusa. Nie zostało opublikowane pisemne uzasadnienie uchwały, ale można przypuszczać, że na jej podstawie organy podatkowe i sądy będą uznawać także inne czynności restrukturyzacyjne z udziałem spółek osobowych za opodatkowane PCC.

Pobierz plik

W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00, (email: biuro@itadp.pl).

Tax Alert nr 54/2017

wtorek, 16.05.2017

Więcej...

Tax Alert nr 53/2017

piątek, 12.05.2017

Więcej...

Tax Alert nr 52/2017

czwartek, 11.05.2017

Więcej...