Tax Alert nr 30/2019

Uchwalone przez Sejm, w piątek 12 kwietnia 2019 roku, zmiany w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług to kolejny krok do stworzenia tzw. białej listy tj. rozbudowanej bazy podatników VAT. Celem nowych regulacji jest zwiększenie przejrzystości operacji gospodarczych i przeciwdziałanie wyłudzaniu podatku VAT.

Oprócz podstawowych informacji, w bazie ma znaleźć się także wykaz rachunków bankowych każdego podatnika, poprzez które będzie on rozliczać płatności za towary i usługi. Według nowych reguł płatności za towary i usługi między podatnikami VAT będą mogły się odbywać tylko z użyciem kont bankowych, które zostały wskazane w zgłoszeniu rejestracyjnym. Jeśli zostaną użyte inne konta, to takich płatności nie będzie można traktować jako kosztu uzyskania przychodów. W takiej sytuacji nabywca towarów i usług ma także ponosić solidarną odpowiedzialność za niezapłacony VAT z dostawcą. Ograniczenia takie mają dotyczyć płatności powyżej 15 tys. zł.

Niestety projekt nie uwzględnia żadnych specjalnych zasad dla kont wirtualnych / technicznych. Może to oznaczać duże problemy dla podatników posiadających liczne konta, na przykład dedykowane poszczególnym klientom.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu, będziemy informować o dalszych postępach prac legislacyjnych.

Pobierz plik

W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00, (email: biuro@itadp.pl).

Tax Alert nr 29/2019

piątek, 29.03.2019

Więcej...

Tax Alert nr 28/2019

poniedziałek, 25.03.2019

Więcej...

Tax Alert nr 27/2019

środa, 20.03.2019

Więcej...