Tax AlertyTax Alert nr 59/2018

28/05/2018

W dniu 23 maja 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (sygn. I FSK 708/17) dotyczący prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na tzw. pustych fakturach dokumentujących transakcje, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

Sprawa dotyczyła Spółki, która otrzymywała od kontrahentów faktury dokumentujące nabycie przez nią granulatu srebra oraz złota, a której organy podatkowe odmówiły prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących te transakcje. Fiskus twierdził, że nawet jeśli towary istniały rzeczywiście, a Spółka nabywała je w dobrej wierze, to nie może ona odliczyć podatku z uwagi na wykazaną w odrębnych postępowaniach kontrolnych wadliwość działania jej kontrahentów, którzy nie nabyli powyższych towarów, a co za tym idzie nie mogli ich również odsprzedać Spółce. Zdaniem organów, kontrahenci Spółki świadomie wystawiali faktury puste, nie dokumentujące rzeczywistych transakcji. Stanowisko organów potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

NSA oddalił skargę kasacyjną Spółki oraz stwierdził, że do odliczenia VAT potrzebne jest wykazanie przez podatnika, że towar lub usługa został nabyty w drodze czynności udokumentowanych fakturą. Jeżeli jednak świadczenie wykazane na fakturze nie zostało faktycznie wykonane przez jej wystawcę, wówczas badanie dobrej wiary nabywcy jest bezprzedmiotowe.

Wyrok jest prawomocny.