Tax AlertyTax Alert nr 1/2022

04/01/2022

Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje co do zasady z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, przy czym wyjątki od tej zasady zostały wymienione w przepisach Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że podatnicy teoretycznie powinni z końcem 2021 r. uznać za przedawnione zobowiązania, których termin płatności przypadał na 2016 r. Tym niemniej, należy jeszcze wstrzymać się z niszczeniem dokumentacji dotyczącej rozliczenia tych podatków.

Jak wynika z najnowszych orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych, na wydłużenie okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych, oprócz przesłanek wynikających z Ordynacji podatkowej, może mieć wpływ także zawieszenie biegu terminów przedawnienia wprowadzone w 2020 r. na podstawie przepisów ustawy dotyczącej COVID-19. Mimo, iż pojawiły się wątpliwości, czy przepisy te odnoszą się do przedawnienia zobowiązań podatkowych, wojewódzkie sądy administracyjne rozstrzygnęły te wątpliwości na niekorzyść podatników (mimo odmiennego stanowiska Ministerstwa Finansów). Sądy nie są przy tym zgodne co do okresu, na jaki został zawieszony bieg terminów przedawnienia – niektóre przyjmują, że został on zawieszony na 71 dni (np. wyrok WSA w Opolu z dnia 29 września 2021 r., sygn. akt I SA/Op 182/21), natomiast inne mówią o 54 dniach (np. wyrok WSA w Kielcach z dnia 7 października 2021 r., sygn. akt I SA/Ke 276/21). W sprawie nie wypowiedział się jeszcze NSA.

Biorąc powyższe pod uwagę rekomendujemy, aby zachowali Państwo jeszcze dokumenty dotyczące zobowiązań podatkowych, których termin płatności przypadał na 2016 r., najlepiej przez dodatkowe 71 dni (albo dłużej, jeżeli jednocześnie wystąpiły przesłanki wskazane w art. 70-70e Ordynacji podatkowej).

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.