W interpretacji z dnia 11 stycznia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.158.2022.2.JF) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do stawki amortyzacji elektrycznych samochodów osobowych.
Sprawa dotyczyła Spółki, która planuje zakup nowego samochodu osobowego zasilanego wyłącznie energią elektryczną. Po zakupie Spółka zamierza dokonywać odpisów amortyzacyjnych metodą liniową. Spółka powzięła wątpliwości, do jakiej kategorii KŚT należy zaklasyfikować osobowe samochody elektryczne, a tym samym jaką stawkę amortyzacyjna zastosować.
Spółka wskazała, że co do zasady, samochody osobowe są klasyfikowane do rodzaju 741 KŚT i stosuje się do nich stawkę amortyzacyjną w wysokości 20%. Jednak do rodzaju 741 KŚT nie są zaliczane samochody osobowe sklasyfikowane w rodzaju 742, 743 oraz 744. Są to np. samochody osobowe przerobione na samochody ciężarowe czy przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu dziewięciu lub więcej osób. Oprócz tego, istnieje także odrębny rodzaj 745 KŚT obejmujący „Trolejbusy i samochody o napędzie elektrycznym”. Zgodnie z opisem, rodzaj ten dotyczy wprost trolejbusów oraz samochodów o napędzie elektrycznym akumulatorowym. W opinii Spółki, rodzaj 745 obejmuje wszelkiego rodzaju samochody, niezależnie od ich funkcji. Skoro samochody o napędzie elektrycznym, ze względu na konstrukcję silnika mają odrębny rodzaj w KŚT, to należy stosować w tym przypadku stawkę amortyzacyjną w wysokości 18% a nie 20%.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Jego zdaniem w takiej sytuacji stawka amortyzacyjna wynosi 20%. Przedmiotowe środki trwałe powinny zostać zaklasyfikowane do rodzaju 741 KŚT, który, w opinii organu interpretacyjnego, obejmuje wszystkie rodzaje samochodów osobowych oprócz wprost wskazanych jako wyjątki. W konsekwencji, rodzaj 741 obejmuje także elektryczne samochody osobowe. Tym samym, zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stawka amortyzacyjna dla samochodów osobowych (rodzaj 741 KŚT ) wynosi 20%.
Z pełną treścią interpretacji można zapoznać się pod tym linkiem
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.