Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej indywidualnej interpretacji z dnia 12 czerwca 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.75.2020.3.BD), potwierdził stanowisko, iż nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie przekazanie środków trwałych usługodawcy w celu świadczenia przez niego usług na rzecz spółki nie wiąże się dla tego usługodawcy z powstaniem przychodu. Ponadto wskazał, że pomimo oddania środków trwałych do korzystania, spółka zachowa prawo do ich amortyzacji.
Spółka w ramach prowadzonej działalności wydobywczej korzysta z usług podmiotu powiązanego (usługodawcy), któremu na podstawie zawartego porozumienia zamierza udostępnić należące do niej ruchomości oraz nieruchomości. Przekazane środki trwałe mają być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby świadczenia usług na rzecz spółki. W związku z tym spółka zobowiązała się do nieobciążania usługodawcy opłatami za korzystanie z ww. środków trwałych. Natomiast usługodawca zaoferował odpowiednio niższe ceny usług wykonanych w oparciu o powierzone środki trwałe, niż miałoby to miejsce w sytuacji gdyby usługodawca zmuszony był ponosić dodatkowe opłaty z tytułu dzierżaw i najmów.
W związku z powyższym Dyrektor KIS w pełni potwierdził stanowisko spółki, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do powstania po stronie usługodawcy świadczenia o charakterze nieodpłatnym bądź częściowo odpłatnym. Wynika to bowiem z faktu, iż strony podzieliły między siebie zadania związane z transakcją, w tym ponoszone przez nie koszty.
Natomiast świadczenie o charakterze nieodpłatnym bądź częściowo odpłatnym faktycznie nie będzie miało miejsca, ponieważ wynagrodzenie za korzystanie ze środków trwałych spółki przez usługodawcę będzie skalkulowane w cenie wykonywanych usług. W związku z tym, że będą to świadczenia o charakterze ekwiwalentnym, nie można mówić o nieodpłatności, bądź częściowej odpłatności po stronie usługodawcy w związku z korzystaniem z tych urządzeń.
Dyrektor KIS przyznał również spółce rację, iż ta zachowa prawo do amortyzacji przekazanych urządzeń, ponieważ przekazane składniki majątkowe mają związek z prowadzoną działalnością przez spółkę i służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.