Dnia 14 października 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (sygn. akt I FSK 1323/18) dotyczący zakresu odpowiedzialności podatnika w przypadku, w którym nie reaguje on na nieprawidłowości w stanach magazynowych spowodowanych np. kradzieżą.
Sprawa dotyczyła Spółki, której organy podatkowe zarzuciły zawyżenie VAT naliczonego w związku niedokonaniem korekty podatku od zakupionych towarów, które zdaniem fiskusa stanowiły zawinione niedobory. Spółka oświadczyła, że braki towarowe były wynikiem kradzieży dokonanej przez jednego z jej pracowników. Zdaniem urzędników braki powstały z powodu niezapewnienia skutecznego nadzoru nad pracownikami, a ponadto Spółka nie podjęła żadnych działań nawet po wstępnym stwierdzeniu niedoborów.
Ostatecznie sprawa trafiła do NSA, który tak samo jak sąd pierwszej instancji stwierdził, że prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje podatnikowi, jeżeli niedobory towarów powstały z jego winy. Jeśli zatem podatnik z tego prawa skorzystał, musi dokonać odpowiedniej korekty. Jak podkreślił jeden z sędziów NSA, Spółka nie reagowała na nieprawidłowości mimo wyraźnych sygnałów i podejrzeń. Zdaniem NSA nie zachowano należytej staranności w celu wyjaśnienia różnic w stanach magazynowych.
Powyższy wyrok NSA po raz kolejny zwraca uwagę, że niedobory powstające w przedsiębiorstwie nie zawsze są niezawinione. Kradzież własności podatnika przez jego pracownika ma przełożenie na podatek VAT, zatem należy na nią odpowiednio reagować.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.