W dniu 6 września opublikowano w Dzienniku Ustaw (poz. 1626) zmiany do ustawy o VAT, tzw. Pakiet Slim VAT 2.
Najważniejsze zmiany dotyczą:
- rezygnacji z rozliczenia podatku należnego w terminie 3 miesięcy, jako warunku odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym, co deklarowany podatek należny. Zmiana dotyczy rozliczania VAT z tytułu importu usług, dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Zmiana ta stanowi implementację wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-895/19.
- Umożliwienie podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej poprzez dokonanie korekty deklaracji w sytuacji gdyby podatnik w pierwotnej deklaracji nie rozliczył podatku w prawidłowej wysokości.
- Objęcie obowiązkiem zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności tzw. „split payment” za zakup części i akcesoriów do komputerów i pozostałych maszyn do automatycznego przetwarzania danych. Zmiana dotyczy poz. 60 załącznika nr 15 do ustawy.
- Rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych, w których podatnik będzie mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego przez korektę deklaracji (tj. w przypadku rozliczeń miesięcznych za miesiąc, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego lub za jeden z trzech następnych miesięcy a w przypadku rozliczeń kwartalnych za kwartał w którym powstało prawo do obniżenia lub za jeden z dwóch następnych kwartałów).
- Złagodzenie warunków stosowania ulgi na złe długi.
- Dopuszczenie możliwości składania zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania sprzedaży nieruchomości w akcie notarialnym.
Nowelizacja wchodzi w życie co do zasady z dniem 1 października 2021 r. z wyjątkiem punktów 1 i 2 opisanych wyżej, które weszły w życie z dniem 7 września 2021
Pełna treść nowelizacji jest dostępna pod tym linkiem.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.