Tax AlertyTax Alert nr 74/2021

15/09/2021

Projekt Polskiego Ładu wprowadza liczne zmiany w przepisach dotyczących cen transferowych. Poniżej omawiamy te najistotniejsze.

Terminy

  • Wydłużenie terminu na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych – do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego;
  • Wydłużenie terminu na przedłożenie informacji o cenach transferowych (TPR-C/TPR-P) – do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego;
  • Wydłużenie terminu na przedłożenie lokalnej dokumentacji cen transferowych na żądanie organów podatkowych – do 14 dni.

Oświadczenie

  • Likwidacja oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych jako odrębnego dokumentu i przeniesienie go, w zmienionej treści, do informacji o cenach transferowych (TPR-C/TPR-P).

Informacja TPR-C/TPR-P

  • Informacja składana będzie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń CIT/PIT, a przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności spółki;
  • Informację powinien podpisać kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – jedna albo więcej osób uprawnionych do reprezentacji;
  • Dopuszczenie złożenia informacji o cenach transferowych przez pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem, oraz prokurenta (działającego zgodnie z zasadami reprezentacji);
  • Zwolnienie z obowiązku sporządzania i przekazywania informacji ORD-U dla podmiotów obowiązanych do sporządzenia TPR. Zwolnienie to nie dotyczy podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, dokonujących transakcji innej niż transakcja kontrolowana z podmiotem z tzw. rajów podatkowych. Zwolnienie ma dotyczyć informacji ORD-U składanych po 31 grudnia 2021 roku.

Local file

  • Wprowadzenie obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji w postaci elektronicznej;
  • Dodanie wymogu, aby lokalna dokumentacja – w przypadku umowy spółki niebędącej osobą prawną, wspólnego przedsięwzięcia lub innej umowy o podobnym charakterze – zawierała przyjęte zasady dotyczące praw wspólników lub strony umowy do udziału w zysku lub majątku oraz uczestnictwa w stratach.

Wartość transakcji kontrolowanej

  • Doprecyzowanie sposobu ustalania wartości transakcji kontrolowanej w przypadku:
    – umowy depozytu (w szerokim znaczeniu) – jako wartość kapitału, oraz
    – umowy spółki niemającej osobowości prawnej – jako łączną wartość wkładów wniesionych do takiej spółki;
  • Powiązanie pojęcia wartości transakcji kontrolowanej z neutralnością VAT – wartość transakcji kontrolowanej pomniejsza się o VAT, chyba że nie stanowi on podatku naliczonego lub podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia lub zwrot różnicy podatku.

Korekta cen transferowych

  • Dopuszczenie, aby podatnik dokonujący korekty cen transferowych posiadał, zamiast oświadczenia podmiotu powiązanego, dowód księgowy potwierdzający dokonanie przez ten podmiot korekty cen transferowych w takiej samej wysokości, co podatnik;
  • Likwidacja obowiązku potwierdzenia korekty cen transferowych przez podatnika w rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, którego dotyczy ta korekta.

Definicje

  • Wprowadzenie zmian w zakresie definicji podmiotów powiązanych oraz w zakresie definicji wywierania znaczącego wpływu (dodanie, że rozumie się przez to również sytuacje, w których posiada się bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% udziałów lub praw do udziałów w stratach spółki).

Wyłączenia z obowiązku sporządzenia local file

  • Rozszerzenie listy wyłączeń z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych o:
    – transakcje pomiędzy położonymi w Polsce zakładami zagranicznymi, których macierzyste jednostki są podmiotami powiązanymi,
    – transakcje pomiędzy położnym w Polsce zakładem zagranicznym podmiotu powiązanego będącego nierezydentem i powiązanego z nim podmiotu mającego rezydencję podatkową w Polsce,
    – transakcje objęte porozumieniem podatkowym lub porozumieniem inwestycyjnym,
    – transakcje objęte mechanizmem typu safe harbour dla pożyczek, kredytów, obligacji,
    – tzw. czyste refakturowanie.

Analizy porównawcze/zgodności

  • Likwidacja obowiązku sporządzania analizy porównawczej lub analizy zgodności w przypadku:
    – transakcji zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami,
    – transakcji innych niż transakcje kontrolowane zawierane z rajami podatkowymi (transakcje bezpośrednie) lub w których rzeczywisty właściciel kontrahenta jest rezydentem tzw. rajów podatkowych (transakcje pośrednie), objętych obowiązkiem dokumentacyjnym.

Ww. zmiany będą miały zastosowanie już do dokumentacji cen transferowych sporządzanej za rok podatkowy rozpoczynający się w 2021 r.

Sankcje KKS

  • Wprowadzenie kar za przygotowanie dokumentacji niezgodnie ze stanem rzeczywistym oraz brak dołączenia dokumentacji Master File.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.