Firma rozliczy w kosztach wakacje pracownika
Fiskus zmienił zdanie w sprawie wydatków pracodawców na urlopy. Zgadza się na podatkowe korzyści.
Pieniądze na wakacje motywują pracownika do lepszej pracy, dlatego firma może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. To najnowsze stanowisko skarbówki przedstawiane w interpretacjach.
– Fiskus po wielu latach sporów w końcu przyznał rację podatnikom – mówi Michał Wilk, radca prawny i doradca podatkowy, partner w kancelarii Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi. – Zgadza się, że świadczenia urlopowe, jako wydatek na rzecz pracowników, mają związek z przychodem pracodawcy.
– To przełom, skarbówka długo bowiem twierdziła, że świadczenia mogą być podatkowym kosztem tylko w małych firmach – mówi Ewa Szkolnicka-Górecka, doradca podatkowy w kancelarii Independent Tax Advisers. – Powoływała się na ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Wynika z niej, że świadczenia urlopowe mogą wypłacać te przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników i nie tworzą funduszu.
Przepisy o funduszu
Zrezygnować z niego mogą też większe firmy, ustawa nie przewiduje jednak wtedy wypłaty świadczenia urlopowego. A art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT mówią, że jest ono kosztem uzyskania przychodów wtedy, gdy zostało wypłacone zgodnie z ustawą o funduszu.
Z ostatnich interpretacji wynika jednak, że przepisy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie są tu najważniejsze.
Pozytywne interpretacje
– Fiskus zgadza się, że pieniądze wypłacane przez pracodawców na wakacje nie muszą być traktowane tak jak świadczenia urlopowe, o których mówi ustawa o funduszu – mówi Ewa Szkolnicka-Górecka. – Mogą być rozliczone w kosztach na zasadach ogólnych.
Takie wnioski można wyciągnąć chociażby z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Wystąpiła o nią spółka, która zamierza wypłacić pracownikom świadczenia za urlop. Podkreśliła jednak, że nie są to świadczenia, o których mówi ustawa o funduszu. A do kosztów uzyskania przychodów chce je zaliczyć dlatego, że wypłata motywuje do pracy. Fiskus się na to zgodził (interpretacja nr ITPB3/4510-134/16/MJ).
Korzystna jest też interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB-1-2/4510-256/15/AP).
– Dzięki rozliczeniu wydatków w kosztach firmy mają niższy dochód i płacą mniejszy podatek. Muszą tylko pamiętać o tym, że dofinansowanie wakacji nie powinno być elementem działalności socjalnej, np. pracodawca nie może uzależniać jego wysokości od sytuacji życiowej, rodzinnej czy materialnej pracownika – dodaje Ewa Szkolnicka-Górecka. – Wydatki na działalność socjalną są bowiem wyłączone z kosztów, można do nich zaliczyć tylko odpisy na fundusz.
Opinia
Paweł Szymański, doradca podatkowy w kancelarii MDDP
Skarbówka zmieniła ostatnio swoje stanowisko w sprawie wydatków na wakacje dla pracowników. Zgadza się na rozliczanie ich w kosztach we wszystkich firmach, nie tylko w małych (tak jak twierdziła w poprzednich latach). Fiskus sam przyznaje, że pieniądze wypłacane przez duże firmy na dofinansowanie wakacji pracowników nie są klasycznymi świadczeniami urlopowymi. Jest to rodzaj pracowniczego benefitu i powinien być traktowany tak jak inne wydatki na rzecz zatrudnionych osób, czyli oceniany pod kątem związku z przychodem. Taki związek występuje, pracodawca po to przecież inwestuje w załogę, aby lepiej wykonywała swoje obowiązki. Jeśli więc nie jest to rodzaj działalności socjalnej (z którą będziemy mieli do czynienia np. wtedy, gdy wysokość wypłaty uzależniona jest od sytuacji majątkowej pracownika), wydatek zaliczymy do kosztów.