Tax AlertyTax Alert nr 54/2021

29/06/2021

Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną, aby wyjaśnić konsekwencje na gruncie VAT sytuacji, kiedy dopiero po upływie 30 dni od wystawienia przez dostawcę faktury zaliczkowej Spółka uiści wynikającą z niej należność. W ocenie Spółki taka faktura będzie stanowić dla niej, pod warunkiem zapłaty zaliczki, podstawę do odliczenia wykazanego w niej podatku naliczonego.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Jego zdaniem w takiej sytuacji sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą. Brak korekty będzie skutkować uznaniem, że doszło do wystawienia „pustej” faktury i koniecznością zapłaty wykazanego w niej podatku. Jednocześnie, taka faktura nie będzie dawała Spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu, który uchylił zaskarżoną interpretację.

Sąd zauważył, że samo wystawienie faktury nie wywołuje skutków w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku faktur zaliczkowych obowiązek ten powstaje w dacie otrzymania płatności. Faktura z żądaniem zapłaty zaliczki, wystawiona przed jej otrzymaniem, daje więc podatnikowi „zawieszone” prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. jego realizacja nastąpi dopiero w momencie zapłaty zaliczki.

W ocenie sądu organ nieprawidłowo ocenił, że faktura wystawiona w terminie wcześniejszym niż 30 dni przed zapłatą zaliczki jest „pustą” fakturą. Skoro faktura zaliczkowa odnosi się do rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, to samo jej przedwczesne wystawienie nie może rodzić obowiązku zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Sąd nie podzielił również argumentacji organu, że sporna faktura powinna zostać skorygowana. WSA podkreślił, że wystawienie faktury korygującej byłoby konieczne jedynie wówczas, gdyby transakcja, do której odnosi się faktura pierwotna, w ogóle nie doszła do skutku (np. wskutek braku możliwości zrealizowania dostawy bądź wykonania usługi) lub w przypadku, gdyby w treści faktury już po jej wystawieniu została stwierdzona pomyłka czy błąd.

Wyrok nie jest prawomocny.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.