Tax AlertyTax alert nr 47/2020

26/06/2020

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone ustawą, które będą obowiązywać od 1 lipca.

Wpłaty na rachunki niezamieszczone na Białej liście

Zmiany w tym zakresie skierowane są do sektora banków i SKOK i obejmują swoim zakresem m.in. kwestie przelewów związanych z faktoringiem lub cesjami wierzytelności. Ustawa daje możliwość niestosowania przepisów dotyczących zwiększania przychodów lub wyłączania z kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (PIT i CIT) oraz dotyczących odpowiedzialności solidarnej w VAT w następujących przypadkach:

  1. Dokonania przez podatników zapłaty należności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT, o którym mowa w art. 96 ust. 1 o VAT:
  • służące do przeprowadzania rozliczeń z tytułu nabywanych przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową wierzytelności pieniężnych (tzw. rachunki cesyjne do płatności faktoringowych); lub
  • wykorzystywane do pobrania należności od nabywcy towarów lub usługobiorcy za dostawę towarów lub świadczenie usług potwierdzone fakturą i przekazania jej w całości albo w części dostawcy towarów lub usługodawcy; lub
  • rachunki banku lub SKOK, niebędące rachunkami rozliczeniowymi, wykorzystywane do celów gospodarki własnej banku lub SKOK;

Jeżeli bank, SKOK lub podmiot będący wystawcą faktury, wraz z informacją o numerze rachunku do zapłaty przekazali podatnikowi informację, że rachunek wskazany do zapłaty jest rachunkiem, o którym mowa powyżej lub

  1. gdy zapłata została dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności; lub
  2. gdy zapłata wynika z faktury dokumentującej czynności z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu towarów, importu usług lub dostawy towarów rozliczanej przez nabywcę.

W przypadku dokonania zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności negatywne konsekwencje w zakresie PIT i CIT dotyczące zwiększenia przychodów/pomniejszenia kosztów nie wystąpią w przypadku płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonanej od 1 stycznia 2020 r.

Wydłużony termin dla zawiadomienia ZAW-NR i zmiana organu, do którego należy je złożyć

Termin na złożenie zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty w wykazie podatników (tzw. Biała lista) został wydłużony z 3 do 7 dni.

Zmianie uległ również organ, do którego zawiadomienie powinno zostać złożone. Do tej pory zawiadomienie należało złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury. Natomiast zgodnie z ustawą jest to naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty.