Tax AlertyTax alert nr 19/2020

24/03/2020

W udostępnionej do konsultacji wersji z dnia 21 marca 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw proponuje się m.in. następujące zmiany:

W zakresie podatków dochodowych

  • Rozlicznie straty z 2020 r.

Podatnicy nabędą możliwość jednorazowego obniżenia wysokości straty z 2020 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej o dochód uzyskany w 2019 r. Obniżenie wysokości straty, będzie możliwe poprzez złożenie korekty zeznania za 2019 r. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest łączne spełnienie następujących warunków:

  • poniesienie w 2020 r. straty z pozarolniczej działalności gospodarczej i
  • uzyskanie w 2020 r. niższych przychodów o co najmniej 50% od tych uzyskanych w 2019 r.

Podatnik, który nie skorzysta z tej możliwości, będzie mógł rozliczyć stratę na dotychczasowych zasadach.

  • Odroczenie stosowania ulgi na złe długi dla dłużników

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom nałożyła na podatników, którzy nie uregulowali swojego zobowiązania pieniężnego przez 90 dni po upływie terminu zapłaty do zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego.

Niniejsza ustawa znosi ten obowiązek pod warunkiem spełnienia następujących warunków łącznie:

  • podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19;
  • uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.

Drugi warunek nie dotyczy podatników, którzy stosowali w 2019 r. formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów, lub którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2019 r. i nie uzyskali w tym okresie przychodów z działalności gospodarczej, lub którzy rozpoczęli działalność w 2020 r.

  • Rezygnacja z zaliczek uproszczonych

Podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (brutto) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 2 mln euro, mogą zrezygnować w trakcie roku podatkowego z uproszczonej formy wpłacania zaliczek za miesiące od marca do grudnia 2020 r.

Warunkiem jest, aby poniósł negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. O rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek należy poinformować w zeznaniu składanym za 2020 r.

  • Przedłużenie terminu do złożenia informacji o cenach transferowych (TP)

Do dnia 30 września 2020 r. przedłużony został termin do złożenia informacji o cenach transferowych, który nałożony na podmioty powiązane:

  • obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych – w zakresie transakcji kontrolowanych objętych tym obowiązkiem lub
  • realizujące transakcje kontrolowane.

Przedłużenie dotyczy tylko podmiotów, których rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2018 r. a zakończył przed dniem 31 grudnia 2019 r.

  • Odroczenie wpłaty zaliczek na PIT przez płatników

Podatnicy, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID-19, mogą w późniejszym terminie do 1 czerwca 2020 r. uiścić zaliczki na podatek od przychodów, ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

Powyższe udogodnienie dotyczy zaliczek pobranych w marcu i kwietniu 2020 r.

W zakresie ustawy o podatku od towarów i usług

  • Zawieszenie stosowania nowej matrycy stawek

Nowa matryca stawek zacznie być stosowana od 1 lipca 2020 r., a nie od 1 kwietnia 2020 r.

  • Odroczenie obowiązku składania nowych JPK_VAT

Dodatkowe 3 miesiące dostali Duzi podatnicy, na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania JPK_VAT.

Termin składania nowych JPK_VAT został przesunięty na 1 lipca 2020 r.

  • Wiążące Informacje Stawkowe (WIS)

Przepisy dotyczące ochrony podatników wynikającej z Wiążącej Informacji Stawkowej wejdą w życie o trzy miesiące później niż zakładano, tj. dopiero 1 lipca 2020 r. Tym samym do 1 lipca br. nadal będą obowiązywały indywidualne interpretacje podatkowe dotyczące wysokości stawek podatku VAT.

Pozostałe zmiany

  • Zwolnienie pożyczek z PCC.

Zwolnione będą z podatku od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki dotyczące działalności gospodarczej. Zwolnieniem zostaną objęte pożyczki spełniające łącznie poniższe warunki:

  • umowa pożyczki została zawarta do dnia 31 sierpnia 2020 r.,
  • pożyczkobiorca jest przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców,
  • płynność finansowa pożyczkobiorcy uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
  • Podatek od nieruchomości – zwolnienie z podatku, przedłużenie terminu płatności

Rada gminy będzie mogła wprowadzić, zwolnienia od podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Ponadto wójt (burmistrz, prezydent miasta), będą mogli przedłużyć, wskazanym grupom przedsiębiorców, terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej niż do 30 września 2020 r.

  • Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych (MDR)

Terminy raportowania tzw. schematów podatkowych krajowych (tj. schematów, które nie są schematami podatkowymi transgranicznymi) nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu w okresie od dnia 31 marca do dnia 30 czerwca 2020 r. (biegną dalej od dnia 1 lipca 2020 r.)

Udostępniony do konsultacji tekst nie jest ostatecznym projektem, który trafi do Sejmu.