W dniu 8 czerwca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok (sygn. III SA/Wa 3070/17) dotyczący odwrotnego obciążenia VAT w rozliczeniach członka konsorcjum z liderem konsorcjum.
Wnioskująca o interpretację spółka jest członkiem konsorcjum, które zawarło umowy wykonawcze na zaprojektowanie i budowę dróg z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Stroną tych umów są wszystkie podmioty wchodzące w skład konsorcjum jako „wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia”. Wystawianiem faktur i przyjmowaniem płatności za zrealizowane usługi na rzecz GDDKiA zajmuje się lider konsorcjum. Spółka natomiast, w ramach odrębnych umów z konsorcjum, wykonuje objęte umową z GDDKiA roboty budowlane i wystawia faktury bezpośrednio na rzecz lidera. Organ uznał, że w tym przypadku spółkę należy uznać za podwykonawcę i że powinna wystawiać na rzecz lidera faktury z „odwrotnym obciążeniem”.
WSA uchylił interpretację organu i uznał, że stronami umowy z GDDKiA są wszyscy konsorcjanci. Stwierdził też, że lidera konsorcjum nie można uznać za działającego w swoim imieniu generalnego wykonawcę, więc spółka nie może być uznana za podwykonawcę. Umowy między spółką a konsorcjum dotyczą bowiem jedynie wewnętrznych rozliczeń w ramach konsorcjum. Oznacza to, że spółka powinna wystawiać faktury z podatkiem VAT, który lider konsorcjum może następnie odliczyć.
Wyrok jest nieprawomocny. Uzasadnienie nie zostało jeszcze sporządzone.