Ulga na ekspansję nazywana również ulgą prowzrostową została wprowadzona z początkiem 2022 roku przez Polski Ład. Ulga przysługuje podatnikom CIT oraz podatnikom PIT rozliczającym się na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub liniowo. Ma ona wspierać działania podatnika zmierzające do zwiększania sprzedaży własnych produktów. Ulga na ekspansję pozwala odliczyć koszty poniesione w celu zwiększania przychodów ze sprzedaży produktów podwójnie, tj. pierwszy raz w ramach rozliczania standardowych kosztów uzyskania przychodu i drugi raz w ramach rozliczania ulgi.
Dla organów skarbowych jednak nie każde działanie podatnika przekładające się na wzrost zysków ze sprzedaży jest objęte powyższą preferencją, co zostało potwierdzone w interpretacji dyrektora KIS z 4 października 2022 roku o sygn. 0111- KDIB1-3.4010.241.2022.1.IZ, który odmówił podatnikowi prawa do ulgi.
Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się produkcją kosmetyków. Podatnik we wniosku wyjaśnił, że planuje wprowadzić do sprzedaży nową linię produktów pod swoją własną marką. Natomiast za wytworzenie części produktu oraz produkcje opakowań odpowiedzialny będzie podmiot trzeci. Spółka podnosiła, że z przepisu dotyczącego stosowania tej ulgi wprost nie wynika konieczność bezpośredniego ponoszenia tego rodzaju wydatków i, w związku z czym Spółka posiada pełne prawo do skorzystania z ulgi. Nie przekonało to fiskusa, który uznał, że podatnik nie będzie mógł skorzystać z odliczenia. W ocenie organu z ulgi na ekspansję skorzystać mogą wyłącznie przedsiębiorcy, którzy wytworzyli produkty w ramach swojej działalności gospodarczej.
Ponieważ ulga na ekspansję wykazana będzie w zeznaniach podatkowych po raz pierwszy za rok 2022 to praktyka jej stosowania oraz linia interpretacyjna nie zostały jeszcze ugruntowane.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.