Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT dotyczący zasad opodatkowania eksportu i importu towarów.
Projekt zakłada w szczególności:
- rozszerzenie katalogu dowodów uprawniających do zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów w tym m.in. także o dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia poza terytorium Unii Europejskiej, w tym dokumenty otrzymane w systemie elektronicznym tego przewoźnika,
- wprowadzenie warunku, zgodnie z którym zastosowanie stawki 0% do otrzymanej zapłaty (zaliczki) będzie możliwe wyłącznie dla podatników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem deklaracji za dany okres.
Ustawa ma co do zasady wejść w życie 1 stycznia 2027 r., ale wejście w życie powyższych rozwiązań planowane jest z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Z tekstem projektu można zapoznać się pod linkiem.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.
W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.

