Wyrokiem z dnia 13 marca 2024 r. sygn. akt I SA/Bk 13/24 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku orzekł w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z korektą cen transferowych w latach 2016-2018.
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą jako dystrybutor towarów nabywanych od podmiotów powiązanych. Zakup i sprzedaż towarów odbywały się w oparciu o przyjęte w ramach grupy warunki, w szczególności sposób kalkulacji cen, uwzględniający mechanizm korekt i wysokość docelowego poziomu rentowności (marży operacyjnej), spełniający zasadę ceny rynkowej. Po przeprowadzeniu kontroli celno – skarbowej organy podatkowe zakwestionowały wysokość kosztów podatkowych spółki.
W opinii organów podatkowych, korekty cen transferowych nie spełniały definicji kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie zostały poniesienie w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia przychodów. Ustawa o CIT w brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r. nie zawierała przepisów odnoszących się wprost do możliwości zastosowania korekt cen transferowych. Przepisy w tym zakresie zostały wprowadzone dopiero od dnia 1 stycznia 2019 r.
WSA w Białymstoku stwierdził jednak, że spółka jest uprawniona do zaliczenia powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, poniesionych także przed dniem 1 stycznia 2019 r. Wydatki te spełniały warunki zasady ogólnej wynikającej z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, w tym w szczególności poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów i zachowania ich źródła. Sąd podkreślił, że od 2019 r. przepisy art. 11e i 15 ust. 1ab ustawy o CIT ustanawiają szczegółowe warunki zaliczenia korekt cen transferowych do kosztów uzyskania przychodów i należy traktować je jako lex specialis wobec art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tym samym, celem nowelizacji ustawy nie było umożliwienie podatnikom rozpoznawania korekt cen transferowych jako kosztów uzyskania przychodów, a wręcz przeciwnie, miała ona ograniczyć tę możliwość za pomocą dodatkowych warunków w celu zapobiegania potencjalnym nadużyciom w tym zakresie. Zatem, niezależnie od okresu rozliczeniowego, podatnik jest uprawniony do zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów korekty cen transferowych.
Wyrok jest nieprawomocny.
Z pełną treścią wyroku można zapoznać się pod tym linkiem.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.
W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.