Tax AlertyNowe zasady sporządzania dokumentacji TP, jeżeli w transakcję może być zaangażowany podmiot rajowy

10/05/2022

Przypominamy, przepisy dotyczące cen transferowych nakładają od 2021 r. dodatkowe obowiązki dokumentacyjne dotyczące transakcji, w które bezpośrednio lub pośrednio może być zaangażowany podmiot mający siedzibę w tzw. raju podatkowym.

Zgodnie z art. 11o ust. ustawy o CIT, do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych są obowiązani podatnicy dokonujący transakcji:

  • innej niż kontrolowana z tzw. podmiotem rajowym, jeżeli wartość tej transakcji za rok podatkowy przekracza 100 000 zł; oraz
  • zakupowych, z podmiotem powiązanym lub niepowiązanym, przekraczających kwotę 500 tys. zł netto w roku podatkowym, jeżeli rzeczywisty właściciel jest tzw. podmiotem rajowym.

Co istotne, przepis wprowadza domniemanie, że rzeczywisty właściciel jest podmiotem rajowym, jeżeli druga strona transakcji dokonuje w roku podatkowym jakichkolwiek rozliczeń z podmiotem z raju podatkowego (art. 11o ust. 1b ustawy o CIT).

Raje podatkowe rozumiane są jako państwa lub terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową, które zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2019 r. (Dz. U.2019 poz. 600).

Aby podważyć domniemanie, że rzeczywisty właściciel jest podmiotem rajowym, niezbędne może być uzyskanie stosownych oświadczeń od kontrahentów, z którymi dokonywano transakcji zakupowych na kwotę przekraczającą 500 tys. zł. Przy ustalaniu tych okoliczności podatnik jest zobowiązany do dochowania należytej staranności.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.