Tax AlertyNSA: epidemia nie wpłynęła na przedawnienie zobowiązań podatkowych

04/04/2023

W dniu 27 marca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę (sygn. akt I FPS 2/22) z której wynika, że w okresie od 31 marca 2020 r. do 23 maja 2020 r. bieg terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych nie był wstrzymany ani zawieszony.

W praktyce oznacza to, że organy podatkowe nie dysponują dłuższym o prawie 2 miesiące okresem na weryfikację prawidłowości rozliczeń przez podatników.

Uchwała jest wynikiem sporu podatnika z organem podatkowym w zakresie podatku VAT. W grudniu 2020 r. organ podatkowy określił skarżącemu zobowiązanie w VAT za okres od stycznia do grudnia 2015 r. Podatnik nie zgodził się ze stanowiskiem organu, argumentując, że względem części ww. zobowiązania podatkowego doszło już do przedawnienia.

Organ, powołując się na art. 15 zzr ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, ze zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568, ze zm.), nie zgodził się z podatnikiem i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Sąd wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2021 r. oddalił skargę podatnika (sygn. akt I SA/Łd 324/21) stwierdzając, że prawo podatkowe jest częścią prawa administracyjnego, w konsekwencji czego sporne zawieszenie terminu biegu przedawnienia, o którym mowa w ww. przepisach, odnosi się także do terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Ostatecznie sprawa trafiła do NSA, który w wydanej uchwale uznał, że wskazany przez organ przepis  nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Tym samym, w ocenie NSA nie doszło do wydłużenia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z powodu stanu epidemii.

Nie zostało jeszcze opublikowane pisemne uzasadnienie stanowiska Sądu.

Z pełną treścią sentencji uchwały można zapoznać się pod tym linkiem.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.