Tax AlertyNSA: należyta staranność w WDT

23/09/2024

NSA w wyroku z dnia 27 sierpnia 2024 r. sygn. akt I FSK 1662/20 kolejny raz odniósł się do zagadnienia należytej staranności w przypadku transakcji WDT.

Sprawa dotyczyła spółki, która dokonała dostawy towarów do jednego z państw UE. Spółka działała w oparciu o zamówienie dokonane przez przedstawiciela nowego kontrahenta. Kontakt z przedstawicielem kontrahenta odbywał się w języku angielskim, w formie telefonicznej i mailowej. Przed wysłaniem towaru, spółka sprawdziła numer VAT UE kontrahenta w systemie VIES oraz strony internetowe nowego kontrahenta. Żadna z pozyskanych w ten sposób informacji nie wzbudziła podejrzeń. Ostatecznie spółka dostarczyła towar pod adres inny niż główna siedziba kontrahenta. Odbiór został potwierdzony na dokumencie CMR i specyfikacji towarowej oraz drogą mailową. Oryginał faktury sprzedaży ze stawką 0 % VAT został wysłany listem poleconym. Drogą mailową spółka otrzymała potwierdzenie przelewu. Ponieważ odbiegał on formą od tego rodzaju dokumentów, spóła powzięła podejrzenia, że padła ofiarą oszustwa. Po kontakcie z główną centralą kontrahenta okazało się, że zarówno zamówienie jak i firmowy e-mail, został sfałszowany. W związku z powyższym spółka powiadomiła odpowiednie organy ścigania oraz powzięła wątpliwości czy jest uprawniona do zastosowania stawki 0% VAT w odniesieniu do dokonania WDT.

NSA wskazał jednak, że czynności dokonane przez spółkę przed dokonaniem dostawy, w celu sprawdzenia kontrahenta nie były wystarczające. Spółka nie sprawdziła rzetelnie czy nie bierze udziału w oszustwie. NSA podkreślił, że głównym błędem spółki był brak zawarcia pisemnej umowy na dostawę towaru do kontrahenta. Na brak prawidłowej weryfikacji nowego kontrahenta wskazuje także ograniczenie kontaktu jedynie do formy telefonicznej i mailowej, brak weryfikacji czy osoba podająca się za przedstawiciela kontrahenta posiada w rzeczywiści odpowiednie uprawnienia oraz czy jest pracownikiem kontrahenta. W opinii NSA, posiadanie przez spółkę dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy, dokonanej w rzeczywistości na rzecz oszusta, nie daje spółce uprawnienia do zastosowania stawki 0% VAT.

Alert powstał na podstawie informacji prasowych.

Z treścią sentencji wyroku można zapoznać się pod tym linkiem.

 

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.

W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.