Tax AlertyTax Alert nr 6/2016

18/01/2016

W dniu 12 stycznia 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (sygn. akt II FSK 3277/13) dot. możliwości zaliczenia do KUP odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych aportem.

Sprawa dotyczyła podatnika, który planuje przystąpić do sp. k. powstałej z przekształcenia spółki
z o.o. W związku z przekształceniem środki trwałe (ŚT) w ewidencji sp. k. będą miały te same wartości początkowe, jakie były w sp. z o.o.

Spółka z o. o., która przekształci się w sp. k., otrzymała ŚT w drodze aportu – zostały one wycenione oraz wprowadzone do ewidencji ŚT według ich wartości rynkowej z dnia wniesienia. W zamian za otrzymane aportem składniki majątkowe spółka z o. o. wydała wspólnikom udziały o wartości nominalnej znacznie mniejszej niż wartość rynkowa otrzymanych ŚT. Czyli nie cała otrzymana wartość rynkowa wniesionych ŚT została przez sp. z o.o. przekazana na kapitał zakładowy – nadwyżka została przekazana na kapitał zapasowy. W praktyce oznacza to, że spółka z o.o. nie miała prawa zaliczać do KUP tej części odpisów amortyzacyjnych od ŚT otrzymanych w drodze aportu, która odpowiadała ich wartości przekazanej na kapitał zapasowy.

Podatnik złożył do MF wniosek o wydanie interpretacji potwierdzającej, że będzie on mógł zaliczyć w do KUP całość odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej ŚT wykazanej w ewidencji spółki z o. o., a następnie w sp. k. MF uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Sprawa trafiła do WSA, który podzielił stanowisko podatnika. Jednak wyrok WSA został uchylony przez NSA, który w uzasadnieniu orzeczenia stwierdził, że wspólnicy spółki przekształconej nabywają prawa w drodze sukcesji z ograniczeniami, które miały zastosowanie do podmiotu przekształcanego. W sytuacji zatem, gdy sp. z o.o. nie miała prawa zaliczać całości odpisów amortyzacyjnych od ŚT do KUP, także sp. k. tego prawa nie posiada.

Stanowisko NSA różni się od tez prezentowanych dotychczas między innymi w wyrokach o sygn. akt II FSK 1898/13 oraz II FSK 3013/13. Może zatem zapoczątkować zmianę korzystnej dotychczas linii interpretacyjnej.