Sprawa dotyczyła Spółki, która od 1994 kumulowała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, przenosząc ją na następne okresy rozliczeniowe. Organy podatkowe stwierdziły, że z upływem 2009 r. nastąpiło przedawnienie deklarowanych kwot nadwyżki podatku naliczonego i konsekwencji Spółka nie mogła już tą nadwyżką dysponować w późniejszych okresach.
NSA w wyroku z 24 lutego 2021 r. (sygn. akt I FSK 126/20) stwierdził, że art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej (regulujący kwestię przedawnienia zobowiązań podatkowych) nie ogranicza prawa podatnika do wykazania w poszczególnych okresach rozliczeniowych nadwyżki VAT naliczonego nad należnym. Tym samym, przepis ten nie pozbawia podatnika prawa do tej nadwyżki, w sytuacji gdy wykazuje on ją systematycznie za poszczególne okresy rozliczeniowe.
NSA podkreślił, że należy rozróżnić przedawnienie kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia, rozumiane jako brak możliwości kwestionowania czy zmiany takiej nadwyżki wykazanej w deklaracji (zarówno przez organ podatkowy jak i podatnika), od ograniczenia w czasie prawa do przenoszenia tej nadwyżki. Organ podatkowy nie może po upływie terminu przedawnienia dokonywać weryfikacji i zmiany wysokości zadeklarowanej nadwyżki VAT. Również podatnik nie ma takiego prawa poprzez skorygowanie deklaracji i wystąpienie z wnioskiem o zwrot nadpłaty. W ocenie Sądu nie można jednak okresem przedawnienia zobowiązań podatkowych obejmować, na zasadzie analogii, także prawa do przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego na kolejne okresy rozliczeniowe.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.