Tax AlertyTax Alert nr 84/2021

11/10/2021

Polski Ład, w wersji uchwalonej przez Sejm w dniu 1 października 2021 r., przewiduje kilka zmian w zakresie podatku od towarów i usług. O najważniejszej z nich, tj. wprowadzeniu Grup VAT, pisaliśmy w tym Tax Alercie. Dzisiaj omawiamy pozostałe istotne zmiany w tym obszarze.

  1. Opcja opodatkowania VAT usług finansowych

Polski Ład przewiduje, że od 1 stycznia 2022 r. podatnicy będą mieli możliwość wyboru opodatkowania VAT niektórych usług finansowych świadczonych przez nich na rzecz innych podatników VAT (wyłącznie w transakcjach B2B). Opcja ta dotyczy usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT (nie ma wśród nich usług ubezpieczeniowych). Usługi finansowe świadczone na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (konsumentów) w dalszym ciągu będą podlegały obowiązkowemu zwolnieniu z VAT. Decyzja o wyborze opcji opodatkowania będzie wiążąca dla podatnika przez okres co najmniej 2 lat.

Co istotne, podatnik, który zrezygnuje ze zwolnienia, będzie miał obowiązek opodatkowywać VAT wszystkie usługi finansowe świadczone na rzecz podatników. Nie będzie zatem możliwości rezygnacji ze zwolnienia jedynie w odniesieniu do wybranych rodzajów usług.

  1. Popularyzacja obrotu bezgotówkowego
  • Nowe limity dla płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami

Polski Ład obniża z 15 tys. zł do 8 tys. zł  limit płatności, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy będą mieli obowiązek stosować wyłącznie bezgotówkowe formy rozliczeń.

Obniżenie limitu transakcji gotówkowych w obrocie między przedsiębiorcami oznacza m.in.: obowiązek opłacania faktur przelewem na rachunek bankowy kontrahenta zawarty na białej liście podatników VAT za każdym razem, gdy płatność stanowi element transakcji o wartości przekraczającej 8 tys. zł. (dokonanie płatności na niezgłoszony rachunek skutkuje brakiem możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów oraz solidarną odpowiedzialnością za nieodprowadzony przez kontrahenta VAT – chyba, że podatnik w terminie trzech dni złoży zawiadomienie ZAW_NR).

Jednocześnie zmiana ta nie wpływa na stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (przepisy dotyczące MPP nie uległy zmianie i nadal dotyczą faktur, w których kwota należności ogółem przekracza kwotę 15 000 zł).

  • Szybki zwrot VAT dla określonych podatników

Ustawa przewiduje, że w określonych przypadkach zwrot VAT dla podatników „bezgotówkowych” będzie możliwy w przyspieszonym terminie 15 dni. Rozwiązanie to obwarowane zostało licznymi warunkami, dotyczącymi m.in. określonego udziału płatności bezgotówkowych w ogóle płatności przyjmowanych przez takiego podatnika. Jednocześnie brak zapewnienia przez podatnika możliwości przyjmowania płatności bezgotówkowych będzie powodował negatywne konsekwencje na gruncie VAT: czasowe wyłączenie prawa do stosowania rozliczeń kwartalnych oraz prawa do zwrotu VAT w terminie 25-dniowym.

  1. Zmiany w zakresie wiążących informacji stawkowych (WIS)

Zmiany te są ściśle związane z wprowadzeniem do Ordynacji podatkowej nowej instytucji – porozumienia inwestycyjnego (PI), stanowiącego umowę pomiędzy inwestorem a organem podatkowym określającą skutki podatkowe inwestycji planowanej na terytorium Polski. Z uwagi na fakt, że PI może zawierać opis i klasyfikację towarów lub usług oraz właściwą stawkę VAT, czyli elementy będące przedmiotem wiążących informacji stawkowych, ustawa przewiduje, że w takich przypadkach nie wydaje się już WIS.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.