Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Ustawa wdroży do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.
Nowy podatek dotyczyć będzie grup kapitałowych osiągających skonsolidowane przychody księgowe równe bądź wyższe niż 750 mln euro i posiadających jednostki zależne w innych państwach, czyli zagranicznych centrali ze spółkami zależnymi w Polsce, jak i grup z centralą w Polsce kontrolujących jednostki zależne zlokalizowane w innych państwach. Podmioty te będą zobowiązane do dopłacenia podatku wyrównawczego, jeżeli efektywna stawka opodatkowania (ETR) obliczana według szczególnych wytycznych z tytułu działalności w danym państwie jest niższa niż 15%. Dotyczy to efektywnej stawki opodatkowania liczonej dla wszystkich podmiotów ze wszystkich spółek zależnych operujących w danym państwie.
Jeżeli efektywna stawka opodatkowania w którejś z jurysdykcji okaże się być niższa niż 15%, to zostanie zastosowany jeden z trzech rodzajów podatku wyrównawczego:
- globalny podatek wyrównawczy – opłacany przez jednostkę dominującą najwyższego szczebla w grupie,
- krajowy podatek wyrównawczy – pobierany w Polsce, gdzie znajdują się nisko opodatkowane jednostki składowe grupy,
- podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków (przydzielany państwom z jednostkami składowymi na podstawie klucza alokacji) – regulacje te nakładają obowiązek zapłacenia podatku wyrównawczego od jednostki dominującej, na jednostki z grupy znajdujące się w danej jurysdykcji, w sytuacji, gdy ta jednostka dominująca:
- działa w innej jurysdykcji, w której nie funkcjonuje globalny podatek wyrównawczy lub
- gdy efektywna stawka podatkowa, w którym zlokalizowana jest jednostka dominująca najwyższego rzędu jest niższa od 15%, a kwalifikowana zasada włączenia dochodu do opodatkowania obowiązująca w jurysdykcji tej jednostki nie obejmuje podmiotów w niej położonych lub
- gdy jednostka dominująca jest jednostką wyłączoną z takiego opodatkowania.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Z pełną treścią projektu ustawy można zapoznać się pod linkiem.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.
W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.