Tax AlertyRaportowanie Country-by-Country i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

22/03/2022

Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano piątą już edycję odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania dotyczące raportowania Country-by-Country (CbC).

Mechanizm raportowania Country-by-Country został wypracowany przez OECD w ramach projektu BEPS, a następnie wprowadzony do prawa Unii Europejskiej na podstawie Dyrektywy Rady UE. W Polsce Dyrektywa ta została zaimplementowana 9 marca 2017 r. Celem wprowadzenia raportowania CbC jest wyposażenie administracji podatkowej w narzędzie służące do oceny ryzyka związanego z cenami transferowymi. Mechanizm ten ma za zadanie podnieść skuteczność zwalczania nadużyć podatkowych prowadzących do transferu zysków do innych jurysdykcji, w tym do rajów podatkowych.

W wyniku wprowadzenia raportowania Country-by-Country duże międzynarodowe grupy kapitałowe są zobowiązane do przekazywania organom administracji podatkowej informacji o:

  • wielkości prowadzonej działalności (wielkości aktywów, kapitału zakładowego, liczby zatrudnionych osób);
  • wielkości zrealizowanych przychodów, osiąganych zysków (bądź strat), zapłaconego (i należnego) podatku;
  • miejscach prowadzenia działalności oraz przedmiocie tej działalności.

Przypomnijmy, że w świetle polskich przepisów, raportowanie Country-by-Country obejmuje:

  1. Informację o grupie podmiotów (formularz CbC-R)

Do złożenia informacji o grupie podmiotów (CbC-R) zobowiązana jest jednostka dominująca wchodząca w skład grupy podmiotów, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Kwota progowa dla grup sporządzających skonsolidowane sprawozdanie finansowe, po przekroczeniu której grupa kapitałowa ma obowiązek zgłoszenia raportu CbC-R, wynosi:

  • 3,25 mld PLN w przypadku gdy grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe w złotych;
  • 750 mln EUR (lub równowartość tej kwoty przy stosowaniu innych walut).

Informacja o grupie podmiotów powinna zostać przekazana Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy.

  1. Powiadomienie CbC-P

Spółki będące członkami grup kapitałowych, których wyniki są konsolidowane w sprawozdaniu finansowym grupy objętej obowiązkiem raportowania CbC-R, które same nie składają raportu, zobowiązane są do złożenia powiadomienia CbC-P. W powiadomieniu wskazuje się jednostkę raportującą oraz państwo, w którym zostanie przekazany stosowny raport CbC-R. Termin na złożenie powiadomienia CBC-P upływa z końcem 3 miesiąca od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego danej grupy podmiotów.

Zarówno informacja CbC-R, jak i powiadomienie CbC-P, składane są drogą elektroniczną.

Z pełną treścią pytań i odpowiedzi dotyczących raportowania CbC mogą się Państwo zapoznać pod tym linkiem.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.