W dniu 25 września 2018 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Projekt przewiduje nowelizację kilku ustaw, w tym także ustaw podatkowych, a głównym jego założeniem jest ograniczenie obciążeń administracyjnych nałożonych na przedsiębiorców.
Do najważniejszych zmian objętych projektem należą zmiany w ustawie o VAT w zakresie skrócenia terminu uprawniającego wierzyciela do zastosowania „ulgi na złe długi” ze 150 do 90 dni oraz w zakresie odstąpienia od konieczności dołączania do deklaracji umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie.
Zmiany w podatkach dochodowych przewidują m.in. likwidację niektórych obowiązków informacyjnych i dokumentacyjnych, podniesienie do 2 mln euro progu przychodów umożliwiających przyznanie statusu „małego podatnika”, zmianę terminów odnośnie wyboru sposobu i formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na (co do zasady) 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu. Nowelizacja obejmie także przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych i znosi obowiązek prowadzenia kart przychodów, ewidencji wyposażenia oraz ewidencji zatrudnienia.
W zakresie pozostałych podatków zmiany dotyczą m.in. ujednolicenia wzorów wszystkich formularzy dla podatków lokalnych oraz wprowadzenie możliwości składania zbiorczej deklaracji oraz jednorazowej zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu wszystkich umów o jednorodnym charakterze zawartych w okresie miesiąca.
Zgodnie z projektem większość jego przepisów wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Pozostałe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2019 r. oraz 1 stycznia 2020 r.
Nowelizacja została obecnie skierowana do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.