Tax AlertyUmowa jako faktura

04/10/2022

W orzeczeniu C-235/21 z 29 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, iż jeśli leasingodawca nie wystawi faktury sprzedaży tytułu wyświadczonych usług a umowa leasingu zwrotnego zawiera wszystkie elementy informacje niezbędne do tego, by organ podatkowy mógł ustalić czy materialne przesłanki prawa do odliczenia podatku VAT zostały spełnione to można odliczyć podatek naliczony od rat leasingowych.

Sprawa dotyczyła słoweńskiego przedsiębiorcy, który zawarł z firmą leasingową umowę leasingu zwrotnego. Zgodnie z umową firma leasingowa zobowiązała się do nabycia nieruchomości, należącej do spółki, zaś spółka zobowiązała się do płacenia na rzecz leasingodawcy rat leasingowych. Leasingodawca nie wystawił na rzecz spółki żadnej faktury dokumentującej raty leasingowe, ani nie zapłacił podatku należnego od rat. Spółka odliczyła podatek naliczony od zapłaconych rat na podstawie umowy twierdząc, że umowa ta stanowiła fakturę ponieważ zawierała wszystkie konieczne elementy. Po czasie słoweńskie organy podatkowe stwierdziły, że po stronie leasingodawcy istnieje zaległość podatkowa w VAT z tytułu niezapłaconego VAT od świadczonych usług. Organ uzasadniał swoją decyzję tym, że skoro umowa między stronami wskazywała określoną wartość podatku VAT do zapłaty, to należy traktować ją tak jak fakturę. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w Słowenii, który zwrócił się do TSUE z pytaniem o to czy umowę można uznać za fakturę.

Co ciekawe umowy do końca nie wykonano i firma leasingowa po jakimś czasie sprzedała nieruchomość innemu pomiotowi a organy podatkowe przyznały firmie leasingowej prawo do skorygowania podatku należnego poprzez wystawienie faktury korygującej.

TSUE w powyższym orzeczeniu stwierdza, że brak wystawienia faktury sprzedaży nie oznacza, że po stronie sprzedawcy nie powstaje obowiązek zapłaty podatku należnego. Jednocześnie potwierdza, że strona, która faktury nie otrzymała, ma prawo odliczenia podatku, jeśli powoła się na dokument (np. umowę handlową), na podstawie którego organy będą w stanie stwierdzić, że materialne przesłanki prawa do odliczenia są spełnione.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.