WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 11 czerwca 2024 r. sygn. akt I SA/Gl 914/23 odniósł się do kwestii powstania zakładu zagranicznego przypadku zatrudnienia pracowników w trybie home office.
Sprawa dotyczyła spółki, posiadającej siedzibę działalności gospodarczej i faktyczny zarząd w Niemczech. Spółka ta zawarła umowę o pracę z dwoma osobami fizycznymi będącymi polskimi rezydentami podatkowymi na stanowisku inżyniera ds. wsparcia klienta oraz kierownika ds. produktów. Pracownicy ci wykonywali pracę z domu w trybie home office. Spółka nie miała i nie planowała wynajmować w Polsce biura. Dodatkowo, pracownicy zatrudnieni w Polsce nie posiadali i nie wykonywali pełnomocnictwa do zawierania umów w imieniu spółki, a ich działalność miała charakter przygotowawczy i pomocniczy w stosunku do głównej działalności spółki.
W opinii WSA w Gliwicach, w tych okolicznościach nie powstanie zakład podatkowy dla niemieckiej spółki. Spółka nie spełnia żadnego z warunków z art. 5 ust. 2 lit. a – f polsko – niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie dysponuje żadnym pomieszczeniem w Polsce, w którym prowadziłaby biuro, zakład fabryczny, warsztat lub w którym znajdowałaby się filia spółki lub miejsce jej zarządu. Nie prowadzi również kopalni, ani nie wydobywa żadnych zasobów naturalnych. Spółka nie wynajmuje w Polsce żadnego biura, ani innego pomieszczenia, czy lokalu, nie jest też właścicielem żadnych nieruchomości. Nie dysponuje też (ani w sensie prawnym, ani w sensie faktycznym) żadną inną powierzchnią w Polsce, w której byłaby prowadzona jej działalność gospodarcza.
Dodatkowo, spółka nie dysponuje mieszkaniem pracownika i nie może przeprowadzać w nim jakichkolwiek wizyt lub kontroli. Pracownicy nie są zobowiązani do wykorzystywania własnego mieszkania do prowadzenia działalności na rzecz spółki ani odbywania tam spotkań z klientami. Nie maja także pełnomocnictwa do zawierania umów w imieniu spółki i nie są uprawnieni do podejmowania żadnych decyzji w jej imieniu.
Reasumując, w opinii WSA w Gliwicach zatrudnienie pracowników w formie pracy zdalnej nie prowadzi do powstania w Polsce zakładu podatkowego.
Wyrok jest nieprawomocny.
Z wyrokiem można zapoznać się pod tym linkiem.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.
W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.