W dniu 22 sierpnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację (sygn. 0111-KDIB2-3.4010.193.2018.1.PB) dotyczącą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup artykułów spożywczych udostępnianych pracownikom do konsumpcji.
Spółka zajmująca się rozwojem oprogramowania automatów do gier nabywa oraz udostępnia pracownikom artykuły spożywcze, takie jak np. owoce, warzywa, pieczywo, serki, przyprawy, napoje owocowe, czy jogurty. Jedzenie jest udostępniane pracownikom do ogólnej konsumpcji w przestrzeniach biurowych podczas wykonywania codziennych obowiązków pracowniczych. Zdaniem spółki zdrowa żywność pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników, co zwiększa ich efektywność oraz wydajność. Ponadto, wspólne spożywanie produktów przyczynia się do wymiany wiedzy pomiędzy pracownikami, co może usprawniać pracę nad projektami spółki. Spółka twierdziła wobec tego, że będzie mogła zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
Dyrektor KIS uznał, iż powyższe wydatki zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła i tym samym spełniają przesłanki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jednocześnie nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 tej ustawy, co oznacza że nie podlegają wyłączeniu z kosztów. Dyrektor KIS uznał tym samym, że spółka może zaliczyć takie wydatki w ciężar kosztów uzyskania przychodów.