Tax AlertyZaległe wynagrodzenie dla płatnika

25/05/2023

W interpretacji z dnia 21 kwietnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4017.1.2023.1.EJ) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do kwestii wynagrodzenia płatnika obliczonego od terminowo wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku za okres nieobjęty przedawnieniem zobowiązań podatkowych.

Sprawa dotyczyła Wnioskodawcy, który jest płatnikiem w związku z:

  1. zatrudnieniem pracowników na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych oraz
  2. wypłatami należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust.1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT.

Wnioskodawca nie potrącał zryczałtowanego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania pobranych podatków na rzecz budżetu państwa.

Pytanie zadane we wniosku o interpretację dotyczyło możliwości dokonania potrącenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika, obliczonego od terminowo wpłaconych zaliczek na podatek PIT oraz zryczałtowanego podatku, o którym w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, za okres nieobjęty przedawnieniem zobowiązań podatkowych.

Dyrektor KIS, w oparciu o art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z  dnia 28 czerwca 2022 r. w sprawie wynagrodzenia płatnika i inkasenta z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 1377; dalej: „Rozporządzenie”), wskazał, że powołane powyżej przepisy nie wskazują terminu, w jakim płatnik może skorzystać z tego uprawnienia. Dodatkowo, nie ma zasady zobowiązującej płatnika do potrącenia wynagrodzenia jedynie w  miesiącu, w którym dokonał terminowego poboru i wpłaty podatku, zatem płatnik może skorzystać z tego uprawnienia także w okresach późniejszych.

Jedynym ograniczeniem wynikającym z ogólnych zasad prawa podatkowego, w zakresie możliwości skorzystania z uprawnienia do potrącenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika, jest termin przedawnienia zobowiązania podatkowego, z którym uprawnienie to jest związane.

Tym samym płatnik może jednorazowo dokonać potrącenia wynagrodzenia za okres nieobjęty przedawnieniem z bieżących zaliczek na podatek PIT lub wpłat zryczałtowanego podatku CIT w kwocie obliczonej na podstawie Rozporządzenia, ale nie wyższej niż wysokość bieżącej zaliczki na podatek PIT lub bieżącej wpłaty zryczałtowanego podatku CIT, z której jest dokonywane to potrącenie. Płatnik nie musi o potrąceniu dodatkowo informować organów podatkowych, ponieważ kwotę wynagrodzenia płatnik wykazuje w treści odpowiedniej deklaracji podatkowej składanej za bieżące okresy (np. PIT-4R czy CIT-10Z).

Z pełną treścią interpretacji można zapoznać się pod tym linkiem.

 

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.