Tax AlertyKIS: współpraca z ambasadorem marki jako promocja pracodawcy poza kosztami uzyskania przychodu

25/01/2024

W interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.657.2023.1.SH) Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki związane z wynagrodzeniem ambasadora z tytułu umowy o współpracy nie mogą zostać rozpoznane przez Spółkę jako koszt uzyskania przychodu.

Z przedstawionego przez Spółkę wniosku o interpretację wynika, że prowadzi ona działalność w branży IT. Dla Spółki najważniejszym zasobem, pozwalającym na prawidłowe świadczenie usług oraz rozwój, w warunkach zaostrzającej się konkurencji są wykwalifikowani pracownicy. Dlatego też, Spółka koncentruje się na ich pozyskaniu. W celu promocji Spółka zawarła umowę o współpracy z tzw. ambasadorem Spółki, tj. tzw. celebrytą – osobą znaną i rozpoznawalną w całym kraju. Przedmiotem umowy jest promocja marki Spółki jako pracodawcy, ale także jako podmiotu świadczącego usługi IT. Do obowiązków ambasadora należy m.in. uczestnictwo w kampanii reklamowej, konferencjach, eventach oraz publikacje w mediach społecznościowych. Wynagrodzenie z tytułu ww. umowy ma charakter zryczałtowany, w określonej z góry kwocie, wypłacanej w transzach i nie jest uzależnione od wykonywanych działań.

W opinii KIS, Spółka nie wykazała, w jaki sposób wydatki poniesione na współpracę wpływają na zwiększenie jej przychodu. Tym bardziej, że ambasador nie zajmuje się bezpośrednio rekrutacją pracowników, a wpływa na ich pozyskanie jedynie pośrednio. Także oznaczenie przedsiębiorstwa w postaci jego nazwy lub logo podczas przekazywania informacji przez ambasadora o oferowanych przez Spółkę usługach nie stanowi związku przyczynowo – skutkowego wynikającego z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Z pełną treścią interpretacji można zapoznać się pod tym linkiem.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.

W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.