Przedsiębiorcy współpracujący w ubiegłym roku z zagranicznymi podmiotami powiązanymi albo zagraniczną firmą posiadającą w Polsce stałą placówkę powinni do końca marca poinformować o tym fiskusa.
Chodzi o obowiązek złożenia informacji ORD-U, czyli informacji o zawartych umowach z nierezydentami. Przedsiębiorcy powinni to zrobić, gdy:
- jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub
- inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5% wszystkich praw głosu, lub
- nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo w rozumieniu odrębnych przepisów
– i jeżeli podmiot obowiązany do sporządzenia i przekazania informacji wiedział lub mógł wiedzieć, przy zachowaniu należytej staranności, o fakcie posiadania takich udziałów lub o fakcie posiadania przez nierezydenta przedsiębiorstwa, oddziału lub przedstawicielstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W dwóch pierwszych przypadkach obowiązek informacyjny powstanie, gdy suma należności lub zobowiązań wynikająca z zawartych umów przekroczyła równowartość 300 tys. euro. W ostatnim przypadku natomiast trzeba uwzględnić umowy, w których jednorazowa wartość należności lub zobowiązań przekroczyła równowartość 5 tys. euro.
Informację ORD-U należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, czyli zasadniczo do 31 marca 2021 r.