W dniu 31 grudnia 2015 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną (nr PK4.8022.44.2015) dot. stosowania nowej klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Zgodnie z art. 2a Ordynacji Podatkowej „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.”
W wydanej interpretacji Minister Finansów wyjaśnił, iż w przypadku istnienia wątpliwości co do znaczenia przepisu, których to wątpliwości nie dałoby się usunąć w toku prawidłowo prowadzonej wykładni, organ podatkowy powinien przyjąć znaczenie przepisów korzystniejsze dla podatnika.
O tym, jakie znaczenie jest korzystniejsze dla podatnika, zdecyduje sam podatnik. Organ będzie musiał uzyskać w tej kwestii stanowisko podatnika.
Ponadto, w interpretacji wprost wskazano, iż w przypadku podatków zharmonizowanych organ podatkowy nie będzie mógł pominąć wykładni prounijnej, w tym w szczególności wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.
Równocześnie jednak Minister Finansów podkreślił, że przesłankami odmowy zastosowania zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika może być np. fakt, że podatnik powoływał nieadekwatne do stanu faktycznego przepisy, przyjmował błędne założenia interpretacyjne, mylił się w rozumowaniu, bądź też jego argumentacja była na tyle słaba w zestawieniu z argumentacją przeciwną, że nie można uznać istnienia niedających się usunąć wątpliwości.