Tax AlertyTax Alert nr 158/2015

24/08/2015

22 września 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretacje indywidualną (sygn. IPPP3/443-595/14-2/LK) w zakresie rozliczenie transakcji dostawy towaru na rzecz podmiotu z terytorium Rosji.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji opakowań. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka zawierać będzie umowy ze spółkami mającymi siedzibę w Rosji. Na podstawie zawieranych umów spółka zobowiązuje się do wyprodukowania form wykorzystywanych do produkcji opakowań. Formy zostają sprzedane spółce rosyjskiej, lecz zgodnie z postanowieniami umowy wnioskodawca przez bliżej nieokreślony czas wykorzystuje te formy do produkcji opakowań na rzecz spółki rosyjskiej. W dowolnym momencie spółka rosyjska może rozwiązać umowę i odebrać od wnioskodawcy formę w celu wywozu jej do Rosji. Sprzedaż form jest opodatkowana stawką 23% VAT. Podobny schemat sprzedaży będzie stosowany w stosunku do innych podmiotów spoza Unii Europejskiej.

Spółka zapytała Ministra Finansów, czy w związku z wywozem form z terytorium Polski na terytorium Rosji, wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki 0% z tytułu eksportu towarów, poprzez dokonanie korekty faktury i korekty podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że opisana sytuacja nie spełnia podstawowego kryterium zaklasyfikowania transakcji jako eksportu, to jest wywozu towarów poza Unię Europejską. MF zwrócił uwagę, że celem dostawy powinien być wywóz towaru z terytorium Polski do Rosji. W tym przypadku w wyniku dostawy towaru nie następuje jego wywóz, a jedynie przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Towar zostaje bowiem w Polsce i jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę do produkcji opakowań na rzecz kontrahenta z Rosji aż do momentu, kiedy kontrahent z Rosji zdecyduje o odbiorze towaru i wywiezie go z Polski. Z tego powodu dostawa form nie może zostać uznana za eksport towarów.