Tax AlertyTax Alert nr 188/2016

24/11/2016

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizujący obowiązujące rozporządzenie dotyczące zwolnień od prowadzenia kas fiskalnych. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r.

Na obecnym poziomie zostanie utrzymane kryterium wysokości obrotu – 20 tys. zł zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność. Jednak kilka przepisów ulegnie modyfikacji. Wyłączeniu ulegnie tzw. „okres dostosowawczy” w odniesieniu do podatników rozpoczynających działalność po 31 grudnia 2016 r. świadczących określone usługi (m.in. badania techniczne pojazdów, usługi prawnicze i inne). Ponadto projekt przewiduje zmianę w zakresie bezwzględnego obowiązku ewidencyjnego w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów na rzecz pracowników. Dodatkowo zwolnienie obejmie usługi doradców podatkowych, prawnicze i opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów – przy spełnieniu określonych warunków będą oni mogli zrezygnować z wydawania paragonów.

Poza projektem rozporządzenia MF zapowiada modernizację całego systemu kas fiskalnych w 2017 r. Zgodnie z planowanymi zmianami tradycyjne kasy rejestrujące zostaną zastąpione na takie, które będą rejestrowały sprzedaż elektronicznie.