Ministerstwo Finansów (MF) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, który modyfikuje dotychczas obowiązujące przepisy odnoszące się do zasad podpisywania sprawozdań finansowych. Jak wynika z załączonego do projektu ustawy uzasadnienia, intencją ustawodawcy jest nowelizacja przepisów dotyczących podpisywania sprawozdań finansowych poprzez wprowadzenie ułatwień dla jednostek kierowanych przez organ wieloosobowy.
Projektowana zmiana przewiduje bowiem, że sprawozdanie finansowe ma być podpisywane (podając zarazem datę podpisu) przez:
- osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz
- kierownika jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszystkich członków tego organu albo jedną osobę wchodząca w skład tego organu, a odmowa podpisu będzie wymagała pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy – sprawozdanie finansowe może podpisać jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie. Odmowa złożenia oświadczenia jest równoważna z odmową podpisu i wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
Odmowa podpisu sprawozdania finansowego, jak i oświadczenie, o którym mowa powyżej, a także odmowa złożenia takiego oświadczenia powinna być sporządzone w postaci:
- elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym albo
- papierowej opatrzonej własnoręcznym podpisem.
W przypadku dokumentów sporządzonych w postaci papierowej opatrzonej własnoręcznym podpisem – osoba podpisująca sprawozdanie finansowe będzie zobowiązana do odwzorowania cyfrowego tych dokumentów, a następnie potwierdzenia ich autentyczności przez opatrzenie sporządzonych odwzorowań cyfrowych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Zgodnie z przedstawionym projektem, ustawodawca planuje wejście w życie zmian w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Z projektem ustawy mogą się Państwo zapoznać pod poniższym adresem.