Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa pracują nad zmianą właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Wynikiem tych prac jest opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia, które od 1 stycznia 2021 r. zmieni właściwość urzędów skarbowych dla największych podatników.
Zgodnie z projektem, od stycznia 2021 r. największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy – I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. W jego właściwości znajdą się osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, których roczny przychód/obrót w 2019 r. przekroczył kwotę 50 mln euro.
Obok tego urzędu nadal będą działać również tzw. duże (wojewódzkie) urzędy skarbowe, które skoncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych, których roczny przychód/obrót przekroczył w 2019 r. kwotę 3 mln euro, ale nie przekroczył kwoty 50 mln euro.
Z przedstawionych informacji wynika, że zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nie spowoduje konieczności składania zawiadomienia aktualizacyjnego, a samo przejście pod „właściwy” urząd skarbowy ma nastąpić automatycznie.
W związku z powyższą zmianą zwracamy Państwu uwagę, że deklaracje JPK_V7M za grudzień 2020 lub JPK_V7K za IV kwartał 2020 r. trzeba będzie złożyć już do urzędu skarbowego właściwego na dzień 1 stycznia 2021 r., a więc do urzędu skarbowego właściwego po zmianie. Powyższe dotyczy również zeznania CIT za 2020 r. Natomiast podmioty, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i zakończył się po dniu 31 grudnia 2020 r. zeznanie CIT za 2020 rok, powinny złożyć do urzędu skarbowego, który był właściwy w pierwszym dniu tego roku podatkowego.
Planowana jest również zmiana właściwości w zakresie podatku u źródła (WHT) – na Lubelski Urząd Skarbowy, do którego począwszy od nowego roku należy składać deklaracje CIT-10Z oraz IFT-R za 2020 r.
Z projektem rozporządzenia mogą się Państwo zapoznać po poniższym adresem.