Tax AlertyTax Alert nr 104/2016

24/06/2016

W dniu 22 czerwca 2016 wiceminister finansów Wiesław Jasiński złożył w Sejmie zapowiedź radykalnych zmian w systemie kontroli skarbowej.

Dotychczas głównym zadaniem MF była walka z wyłudzeniami w podatku VAT.

Zdaniem wiceministra finansów Wiesława Jasińskiego poza walką z  zorganizowaną przestępczością VAT-owską, konieczne jest także zwalczanie przestępstw związanych z podatkiem dochodowym od osób prawnych, które mają swoje źródło m.in. w agresywnych optymalizacjach podatkowych z użyciem międzynarodowych struktur korporacyjnych.

Zwrócił on także uwagę na prowadzone kontrole związane ze stosowaniem cen transferowych przez firmy powiązane. Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że w pierwszym półroczu tego roku wszczęto 170 kontroli w tym obszarze, co oznacza, że było ich znacznie więcej niż w poprzednich latach, a czynności analityczne są prowadzone w stosunku do 230 podmiotów.

Wiceminister wyjaśnił ponadto, że podmioty, których obroty przekraczają 1 mld zł (to 0,3 proc. zarejestrowanych firm), zapewniają ok. 30 proc. przychodów podatkowych w VAT i blisko 40 proc. przychodów z CIT. Dlatego jego zdaniem to w tych podmiotach należy prowadzić kontrole. Dodał, że będą one prowadzone z „częstotliwością, pozwalającą na minimalizację możliwości uniknięcia opodatkowania”, czyli nie rzadziej niż co 5 lat.