W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął w sumie sześć ustaw nowelizujących, które trafią teraz pod obrady Senatu. Jedną z nich był projekty nowelizacji ustawy o VAT.
Nowelizacja przewiduje m.in. zmiany w zakresie raportowania podatku VAT. Już od 1 kwietnia
2020 r. (a nie jak pierwotnie zakładano od 1 stycznia) najwięksi podatnicy nie będą składać odrębnie deklaracji VAT i JPK_VAT, a jedynie plik JPK_VAT w nowej strukturze. Pozostałych podatników obowiązek ten obejmie dopiero 1 lipca 2020 r.
Kolejne zmiany dotyczą m.in. braku możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT ze względu na wartość sprzedaży (do 200 tys. zł) przez podatników prowadzących sprzedaż na odległość (przez Internet lub telefonicznie) następujących towarów:
- części do samochodów i motocykli,
- kosmetyków,
- komputerów
- urządzeń elektrycznych,
- RTV i AGD.
Ponadto, podatnicy będą mogli wymienić paragon fiskalny na fakturę tylko jeżeli znajdzie się na nim NIP nabywcy. Jeśli kasa nie będzie miała funkcji wystawienia paragonu z NIP, przedsiębiorca od razu będzie musiał poprosić o fakturę. W przeciwnym razie nie będzie mógł odliczyć VAT. Za odliczenie VAT z faktury wymienionej z paragonu, który nie zawierał pierwotnie NIP będzie groziła sankcja zarówno dla sprzedawców, jak i dla nabywców – 100% podatku wykazanego na paragonie bez NIP.
Pozostałe istotne zmiany podatkowe dotyczą m.in. zwolnienia z PIT osób do 26 roku życia oraz wprowadzenia od 2020 r. ulgi na złe długi w PIT, CIT i zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych.