Dnia 6 czerwca 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (sygn. akt II FSK 1723/17) dotyczący ustalenia, czy zryczałtowana wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje także koszty eksploatacji samochodu, w tym również koszty zużytego paliwa.
Spółka we wniosku o interpretacje indywidualną stwierdziła m. in., że przepis art 12 ust. 2a ustawy o PIT, regulujący zasady zwrotu kosztów przy wykorzystywaniu pojazdów służbowych do celów prywatnych nie zawiera ograniczeń dotyczących sposobu korzystania z samochodu, liczby przejechanych kilometrów, używania samochodu do jazd lokalnych, czy też pozamiejscowych.
Organ interpretacyjny uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Wyrokiem z dnia 8 marca 2017 r. (sygn. akt SA/Gl 1550/16) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną i podzielił w tej kwestii stanowisko wnioskodawcy. Sąd uznał że ryczałtowo określona w art. 12 ust 2a ustawy o PIT wartość nieodpłatnego świadczenia obejmuje wszelkie koszty pracodawcy wynikające z udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych, w tym koszty zakupu paliwa.
NSA utrzymał w mocy powyższe rozstrzygnięcie WSA, podzielając w pełni stanowisko wnioskodawcy i twierdząc, że omawiany przepis nie zawiera ograniczeń dotyczących sposobu korzystania z samochodu. Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym udostępnienie danemu pracownikowi paliwa, które nie stanowi odrębnego świadczenia.