W dniu 25 października opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Jedną z istotnych zmian jest odroczenie obowiązywania przepisów o minimalnym podatku dochodowym – będzie on funkcjonował od 1 stycznia 2024 r. Obowiązek zapłaty minimalnego CIT będzie w przyszłości spoczywał na podmiotach, których wskaźnik rentowności wyniesie 2%. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Nowelizacja wprowadza także inne, istotne zmiany, m.in.:
- uchylenie przepisów o tzw. „ukrytej dywidendzie”;
- uproszczenia w stosowaniu ulgi na złe długi;
- zmiana przepisów dotyczących obowiązku dokumentacyjnego w zakresie tzw. „transakcji rajowych” (pośrednich i bezpośrednich);
- zmiana zasad rozliczania kosztów finansowania dłużnego;
- modyfikacje regulacji w zakresie tzw. „estońskiego CITu”;
- zmiana podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej;
- zmiany w opodatkowaniu spółek holdingowych;
- zmiana przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów;
- modyfikacja oświadczenia wyłączającego obowiązek stosowania mechanizmu „WHT pay & refund”.
Oprócz zmian w podatku CIT, nowelizacja przedłuża także działanie Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 roku. Oznacza to m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną, gaz ziemny, niektóre paliwa czy nawozy. Do końca roku obowiązywać także będzie obniżka akcyzy na prąd oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.
Z pełną treścią ustawy można zapoznać się tutaj.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.