Tax AlertyTax Alert nr 151/2018

07/12/2018

W dniu 6 grudnia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie w sprawie o sygnaturze I FSK 2261/15, na mocy którego zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dwoma pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi wpływu statusu wierzyciela i dłużnika jako podatnika VAT na możliwość skorzystania z ulgi na złe długi.

NSA zwrócił się do TSUE z następującymi pytaniami:

  1. Czy przepisy Dyrektywy 112, a w szczególności art. 90 ust. 2 tej dyrektywy, przy uwzględnieniu zasad neutralności podatkowej i proporcjonalności, zezwalają na wprowadzenie w prawie krajowym możliwości ograniczenia podstawy opodatkowania w razie częściowego lub zupełnego niewywiązywania się z płatności ze względu na określony status podatkowy dłużnika i wierzyciela?
  2. W szczególności czy prawo unijne nie stoi na przeszkodzie ustanowieniu w prawie krajowym regulacji dopuszczającej możliwość skorzystania z ulgi na złe długi, pod warunkiem, że w dacie wykonania usługi albo dostawy towarów oraz w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej w celu skorzystania z tej ulgi, dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego albo likwidacji i wierzyciel i dłużnik są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni?

Na temat rozstrzygnięcia Trybunału w tej sprawie poinformujemy w osobnym Tax Alercie.