Projekt Polskiego Ładu, który przedwczoraj trafił do Sejmu, przewiduje wprowadzenie zupełnie nowego podatku – tzw. minimalnego podatku dochodowego (art. 24ca), którego celem jest ograniczenie mechanizmów optymalizacji, mogących skutkować zmniejszaniem zobowiązań podatkowych poprzez zaniżanie dochodu.
Nowym podatkiem zostaną objęte:
- spółki będące podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PDOP (czyli polscy rezydenci podatkowi),
- podatkowe grupy kapitałowe,
- poprzez odpowiednie zastosowanie – podatnicy w rozumieniu art. 3 ust. 2 (nierezydenci) prowadzący działalność poprzez położony w Polsce zagraniczny zakład, w zakresie w jakim osiągane przychody i ponoszone straty związane są z działalnością tego zakładu.
Minimalny podatek znajdzie zastosowanie, jeżeli wymienione wyżej podmioty w roku podatkowym:
- poniosą stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
- osiągną udział dochodów (innych niż z zysków kapitałowych) w przychodach (innych niż z zysków kapitałowych) w wysokości nie większej niż 1%.
Dla celów obliczenia wspomnianej straty oraz udziału dochodów w przychodach nie uwzględnia się zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów (w tym poprzez odpisy amortyzacyjne) kosztów wynikających z nabycia lub ulepszenia środków trwałych.
Podatek wyniesie 10% podstawy opodatkowania stanowiącej, co do zasady, sumę określonych w ustawie wielkości, na którą mogą się składać:
- 4% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych,
- poniesione na rzecz podmiotów powiązanych koszty finansowania dłużnego,
- odroczony podatek dochodowy skutkujący zwiększeniem zysku brutto/zmniejszeniem straty netto,
- koszty nabycia określonych praw lub usług niematerialnych poniesione na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów z państwa/terytorium stosującego szkodliwą konkurencję podatkową.
Koszty nabycia wspomnianych wyżej usług niematerialnych lub praw (m.in. usług doradczych, badania rynku, czy przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek innych niż udzielonych przez banki), stanowią odzwierciedlenie kosztów wskazanych w art. 15e, który to przepis zostaje uchylony.
Następujące podmioty zostały wyłączone spod opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym:
- podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności – w pierwszych 3 latach,
- przedsiębiorstwa finansowe (enumeratywny katalog tych podmiotów został określony w art. 15c ust. 16 ustawy o PDOP),
- podatnicy, którzy wykazali 30% spadek przychodów w stosunku do przychodów roku poprzedniego,
- podmioty funkcjonujące w prostej strukturze organizacyjnej, bez powiązań mogących skutkować działaniami optymalizacyjnymi.
Projekt przewiduje, że minimalny podatek dochodowy podatnicy będą mogli odliczać w kolejnych latach podatkowych od podatku obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy (klasyczny CIT).
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.