Projekt Polskiego Ładu zawiera istotne zmiany w zakresie przepisów dotyczących podatku u źródła (WHT) – poniżej omawiamy krótko najważniejsze z nich.
- Procedura poboru WHT (WHT refund)
- Zawężenie stosowania procedury WHT refund – procedura ma dotyczyć jedynie wypłat o charakterze biernym (odsetki, należności licencyjne i dywidendy) na rzecz podmiotów powiązanych i nie będzie stosowana do spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi;
- Wskazanie wprost w przepisach, że wymóg przedstawienia dokumentów wymaganych w procedurze WHT refund – w zakresie statusu rzeczywistego właściciela i prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej – stosuje się, gdy z przepisów odrębnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika obowiązek badania spełnienia ww. przesłanek;
- Oświadczenie płatnika – w przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy – nie będzie musiało być podpisane przez wszystkich członków tego organu, a z zachowaniem zasad reprezentacji (przy czym nie jest dopuszczalne złożenie oświadczenia przez pełnomocnika).
- Opinia o stosowaniu preferencji zamiast opinii o stosowaniu zwolnienia
Poszerzono zakres przedmiotowy dotychczasowej opinii o stosowaniu zwolnienia, która dotyczyła jedynie zwolnień przewidzianych w ustawie o PDOP, o preferencje (obniżone stawki podatku u źródła lub zwolnienie z obowiązku poboru podatku u źródła) przewidziane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Kryterium należytej staranności
Przy ocenie kryterium dochowania należytej staranności (przy weryfikacji warunków zastosowania obniżonej stawki podatku albo zwolnienia lub warunków niepobrania podatku) uwzględniane będą powiazania między płatnikiem i podatnikiem (w przypadku wypłat należności pomiędzy podmiotami powiązanymi należy oczekiwać wyższych standardów należytej staranności).
- Zmiana definicji rzeczywistego właściciela (beneficial owner, BO) poprzez:
- wyeliminowanie z tej części definicji BO, w której jest mowa o podmiocie „zobowiązanym prawnie lub faktycznie do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi”, słów „prawnie lub faktycznie”, które mogły sugerować zawężenie zakresu pojęcia zobowiązania na potrzeby tej definicji,
- usunięcie z definicji BO odesłania do przepisów o zagranicznej spółce kontrolowanej oraz doprecyzowanie, że „przy ocenie, czy podmiot prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą uwzględnia się charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez ten podmiot w zakresie otrzymanej należności”.
- Kopie certyfikatów rezydencji
Wprowadzono zasadę umożliwiającą posługiwanie się kopiami certyfikatów rezydencji (pod warunkiem, że informacje z nich wynikające nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym).
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.