Tax AlertyTax Alert nr 16/2022

04/03/2022

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, wiele osób oraz firm zaangażowało się w pomoc potrzebującym, przekazując darowizny bezpośrednio potrzebującym lub za pośrednictwem licznych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Warto mieć na uwadze skutki podatkowe takich działań.

Ustawa o PDOF przewiduje możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o przekazane darowizny na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu podatnika.

Zarówno ustawa o PDOF , jak i ustawa o PDOP, do katalogu wydatków, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zaliczają darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju. Wyjątek stanowią koszty wytworzenia lub cena nabycia określonych produktów spożywczych, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Należy także pamiętać, że nieodpłatne przekazanie towarów przez czynnego podatnika VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów poinformowało we wczorajszym komunikacie, że jest w trakcie prac nad nowymi preferencjami podatkowymi, zarówno dla pomagających Polaków, jak i dla obdarowanych. Wśród zapowiadanych rozwiązań znalazła się możliwość zaliczenia przekazanych darowizn do kosztów podatkowych, a pomoc wszelkiego rodzaju otrzymywana przez poszkodowanych ma zostać zwolniona z PIT oraz z podatku od spadków i darowizn.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.