Tax AlertyTax Alert nr 101/2019

13/11/2019

W wyroku z 17 lipca 2019 roku, sygn. akt III SA/Wa 143/19, WSA w Warszawie stwierdził, że spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT od towarów skradzionych podczas transportu.

Spółki A i B złożyły wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. W stanie faktycznym, spółka A dokonuje dostaw towarów na rzecz spółki B, która następnie odsprzedaje towary spółkom z grupy C. Towary są transportowane bezpośrednio od spółki A do jednej ze spółek z grupy C na terytorium innego państwa UE. W takim schemacie spółka A, jako organizująca transport, rozpoznaje WDT opodatkowane stawką 0% VAT na rzecz spółki B (która na potrzeby tej transakcji posługuje się holenderskim numerem VAT).

Zdarza się, że przed wywozem towaru z terytorium Polski, zostaje on skradziony podczas transportu. W tej sytuacji spółka A dokonuje odmiennej klasyfikacji transakcji ze spółką B – tj. rozpoznaje sprzedaż opodatkowaną krajową stawką VAT, gdyż towar nie wyjechał z Polski na skutek kradzieży.

Organ podatkowy zaakceptował takie podejście. Zakwestionował jednak prawo do odliczenia VAT przez spółkę B, z faktury wystawionej przez spółkę A. Organ argumentował, że w przedstawionym stanie faktycznym, intencją spółki B była odsprzedaż towarów poza terytorium Polski na rzecz spółki z grupy C. Z uwagi na fakt, że sprzedaż poza terytorium Polski nie stanowi czynności opodatkowanej VAT w Polsce, w ocenie organu, nie wystąpił związek pomiędzy zakupem a czynnością opodatkowaną. Spółce B nie przysługuje więc prawo do odliczenia VAT od towarów skradzionych podczas transportu.

WSA w Warszawie uwzględnił skargę spółki A na przedmiotową interpretację. Sąd uznał, że spółce B przysługuje prawo do odliczenia. W ocenie WSA, przyjęcie poglądu prezentowanego przez organ podatkowy prowadziłoby do naruszenia zasady neutralności VAT (poprzez obciążenie spółki B kosztem VAT z faktury wystawionej przez spółkę A). Sąd zauważył, że niesporne pomiędzy spółkami a organem podatkowym było to, że na skutek kradzieży dochodzi do przekwalifikowania transakcji z WDT na transakcję krajową. W tej sytuacji, nie jest trafne twierdzenie organu, stosownie do którego należy patrzeć na zakup spółki B jako związany ze sprzedażą poza granicami Polski. W momencie kradzieży towarów, sprzedaż poza granicami Polski staje się bowiem obiektywnie niemożliwa. W tej sytuacji, nie należy odmawiać spółce B prawa do odliczenia.

Wyrok nie jest prawomocny i należy spodziewać się skargi kasacyjnej organu podatkowego.