Tax AlertyProcedura trójstronna uproszczona możliwa przy łańcuchach dostaw dłuższych niż 3 podmioty

03/11/2023

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 16 października 2023 r. odniósł się do możliwości zastosowania procedury trójstronnej uproszczonej w przypadku transakcji łańcuchowej, jeśli biorą w niej udział cztery podmioty.

Przedmiotem analizowanej interpretacji była transakcja w której producent towarów z Rumunii czy Niemiec sprzedaje towary podmiotowi z Włoch, a ten odsprzedaje je podmiotowi z Polski. Polska Spółka finalnie sprzedaje towary polskim klientom. Towary są dostarczane bezpośrednio od producenta do polskich klientów. Schemat ten oznacza uczestnictwo czterech podmiotów w transakcji łańcuchowej, zamiast (standardowo) trzech. Z uwagi na nietypowy przypadek, podmioty z Włoch oraz Polski wystąpiły do Dyrektora KIS o potwierdzenie możliwości zastosowania przez pierwsze trzy podmioty w łańcuchu procedury trójstronnej uproszczonej. Wnioskodawcy opierali swoją argumentację m.in. na przepisach Dyrektywy VAT, które nie ograniczają możliwości stosowania procedury uproszczonej wyłącznie do sytuacji, gdy trzy podmioty uczestniczą w łańcuchu oraz na podejściu organów podatkowych niektórych krajów członkowskich, które dopuszczało zastosowanie procedury trójstronnej uproszczonej również w przypadku dłuższego łańcucha dostaw.

Stanowisko Dyrektora KIS okazało się korzystne dla podatników. W ocenie Organu uczestnictwo czterech podmiotów w łańcuchu nie wyklucza możliwości skorzystania przez pierwsze trzy podmioty z procedury trójstronnej uproszczonej, jeżeli wszystkie te trzy podmioty spełniają określone w ustawie o VAT warunki do zastosowania tej procedury.

Powyższa interpretacja jest szczególnie istotna dla podmiotów planujących analogiczne transakcje łańcuchowe w przyszłości a także dla podmiotów zagranicznych, których rejestracja na VAT w Polsce wynika jedynie z obowiązku rozliczania transakcji łańcuchowych.

Z pełną treścią interpretacji indywidualne można zapoznać się pod tym linkiem.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.

W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.