Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego został opublikowany projekt ustawy z 30 września 2024 r. o zmianie m.in. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Projekt w porównaniu ze wcześniejszymi wersjami (o których informowaliśmy w naszych alertach) doprecyzowuje definicję budowli poprzez określenie, że urządzenia budowlane to m.in. urządzenia techniczne niezbędne do użytkowania budynku lub budowli zgodnie z ich przeznaczeniem. Istotnym jest, że według nowego projektu budowle to obiekty wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.
Dodatkowo, wolnostojące instalacje przemysłowe zostały przeniesione z treści ustawy do załącznika zawierającego katalog obiektów traktowanych jak budowle. Do załącznika zostały także dodane m.in. wagi samochodowe i kolejowe oraz elementy składające się na oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, budowlą jest:
- obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
- elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
- urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w lit. a i b, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
- urządzenie techniczne inne niż wymienione w lit. a–c – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych,
- fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową
– wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.
Projektem ma zająć się Rada Ministrów, po czym trafi on do Sejmu. Przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., przy czym, jak informowaliśmy wcześniej, po spełnieniu formalnych warunków przedsiębiorcy będą mogli złożyć deklarację za 2025 r. do 31 marca 2025 r.
Z pełną treścią projektu można zapoznać się pod tym linkiem.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.
W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.