Wartość towarów nie decyduje o sposobie opodatkowania
Dla zakwalifikowania produkcji prowadzonej przez polski podmiot na zlecenie firmy unijnej z materiałów powierzonych i własnych jako usługi, kluczowe znaczenie ma to, kto dostarcza części istotne z punktu widzenia właściwości produktu.
Sytuacje, w których określone produkty tworzone są w kooperacji międzynarodowej, nie należą do rzadkości. Dziś często bywa tak, że właściciel określonych technologii zleca wykonanie swoich produktów firmie zagranicznej. Takimi zleceniobiorcami bywają polskie firmy. Kłopoty z właściwą, podatkową kwalifikacją takiej współpracy zaczynają się w momencie, gdy wkład polskiej firmy wykracza poza zwykłe zmontowanie produktu z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę.
Przykład
Załóżmy, że mam dwie firmy: polską (firma A) oraz zagraniczną (firma B) pochodzącą z UE. Firma A wytwarza na zlecenie zagranicznego kontrahenta określony produkt. Robi to z dostarczonych jej przez firmę B podzespołów i części. Problem w tym, że firma B nie dostarcza kompletu takich części i niektóre elementy firma A musi kupować we własnym zakresie. W takiej sytuacji pojawia się podstawowe pytanie, czy polska firma A w związku z tym zakupem dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, czy wykonuje jedynie usługę na rzeczowym majątku spółki zagranicznej (firma B)? Od tego, jak zostaną zakwalifikowane czynności wykonane przez polską firmę, zależy sposób ich opodatkowania VAT.
Fiskus odpowiada
Odpowiedzi na tak postawione pytanie można poszukiwać w interpretacjach polskich organów podatkowych. Znajdziemy ją m.in. w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 7 kwietnia 2015 r. (IBPP4/4512-29/15/PK).
Pierwszy wniosek, jaki można wywieść z tej interpretacji, jest taki, że sposób opodatkowania takiej transakcji nie jest zależny od wartości towarów (części) składających się na gotowy produkt. Nie ma zatem w tym przypadku żadnego znaczenia, czy wartościowo i ilościowo większy wkład w powstanie gotowego produktu ma firma A czy firma B. Znaczenie ma natomiast to, która z tych firm dostarcza kluczowe dla powstania takiego gotowego produktu elementy. Jeżeli pochodzą one od zleceniodawcy zagranicznego (firma B), to polska firma (firma A) świadczy usługę na majątku rzeczowym firmy zagranicznej. Gdy natomiast kluczowy element lub elementy dostarcza polska firma A, to realizuje ona na rzecz zagranicznej firmy B wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Polskie organy podatkowe stoją na stanowisku, że części o znaczeniu strategicznym dla produktu, to takie, bez istnienia których gotowy produkt nie miałby swoich istotnych cech.
Wkład w pracę
Dodatkowym argumentem przemawiającym za uznaniem czynności wykonanej przez polską firmę za usługę, a nie za dostawę towarów, może być także fakt dostarczenia technologii wytwarzania określonego produktu przez zleceniodawcę zagranicznego (firmę B). W takim przypadku wkład zleceniodawcy w powstanie gotowego produktu jest zasadniczy. Natomiast to wszystko, co do produktu dokłada polska firma, która go wytwarza (firma A), ma charakter pomocniczy. Istotne jest w tym przypadku również to – jak podkreślają polskie organy podatkowe – że intencją stron zawierających transakcję nie jest sprzedaż na rzecz zleceniodawcy (firma B) towarów zakupionych przez polskiego producenta (firma A), ale wykonanie przez niego na rzecz kontrahenta zagranicznego usługi produkcyjnej z materiałów powierzonych i własnych.
Podobne stanowisko można znaleźć także w innych interpretacjach podatkowych, przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach: z 27 września 2012 r. (IBPP4/443-312/12/PK) i z 4 listopada 2013 r. (IBPP4/443-342/13/LG) oraz Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 listopada 2013 r. (ILPP4/443-401/13-4/EWW).
—Marcin Kaczanowicz
– doradca podatkowy w INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe
podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2011 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)
Rzeczpospolita 14 grudnia 2015/Podatki/Marcin Kaczanowicz